Didzis Stāvausis

Korejas vēstniecības misijas vadītāja padomnieks politiskajos un ekonomiskajos jautājumus
Politoloģija

Kas ietekmēja Jūsu izvēli uzsākt studijas Vidzemes Augstskolā?

Tas bija mērķtiecīgs lēmums. Tajā brīdī man bija iespēja iestāties studēt gan Latvijas Universitātē, gan Vidzemes Augstskolā, Rīgas Stradiņu Universitātē. Nav, ko liegties es zināju, ka visur tikšu (smejas). Es aizgāju uz “Izstādi skola” un biju aizgājis uz LU, RSU un citu augstskolu stendiem un galvenokārt viņi stāstīja par to, cik slikta ir otra iestāde, tad es piegāju pie ViA un viņi teica: “ko mēs Tev gari stāstīsim. Atbrauc ciemos.” Es aizbraucu uz "Atvērto durvju dienu", apskatījos un jā, tā bija tā vieta, kur es gribētu būt. Man nebija vairāk divu domu, kur studēt.

Ko, Jūsuprāt, ir svarīgi ņemt vērā, pieņemot īsto lēmumu – kādā nozarē darboties nākotnē? Kam Jūs ieteiktu pievērst uzmanību tiem, kas plāno pieņemt lēmumu par studiju uzsākšanu?

Es varētu dot 3 ieteikumus:

– Nekādā gadījumā nedomāt, kura ir populārākā, stilīgākā vai labi apmaksāta profesija. Ja katru dienu tev būs jāiet uz darbu un vienalga, cik stilīgi izklausītos, vai arī cik labi maksātu, ja tev nepatiks, tad jebkurā gadījumā tā būs kļūda.

– Ja izvēlējies studēt tur, kur izvēlējies un saproti, ka nav īstā studiju vieta vai programma, tad maini savu izvēli. Nez kāpēc mums liekās, ka to darīt nevar un jāspiež sevi, kaut vai plīstot, bet jāabsolvē, lai gan rezultātā notiks tas pats, kas 1.variantā.

– Un ieteikums tiem, kas nav pārliecināti. Neskrienat studēt pēc vidusskolas, ir tik daudz iespēju - brīvprātīgais darbs, ceļošana u.c., tu esi jauns, izbaudi, un ar laiku sapratīsi, kas patīk un, tad vari to iesākt. Savukārt, ja tu zini, ko vēlies darīt, tad protams, ej un studē. Un nevajag ticēt, ka reģionālās augstskolas neko labu neiemāca, šeit ir slikti pasniedzēji, tā nav, te ir bijuši mani labākie dzīves gadi un es nemūžam nemainītu ne pret vienu citu augstskolu.

Kā Jūs vērtējat izvēlēto un apgūto studiju programmu? Kādas zināšanas un iegūtās prasmes ir bijušas vērtīgākās un noderīgās tieši Jums?

Ja jau es šeit stāstu un runāju, tad man visnotaļ ir pozitīvas atsauksmes un domas. Lielākais ieguvums ir tas, ka iemāca kritiski domāt, es zinu, ka skan diezgan klišejiski, bet tā ir. Studiju programma iemāca, kāpēc, kaut kas ir noticis un, kā tas ietekmēs citas lietas vai notikumus. Darba vidē daudziem ir skaidrs, kas noticis un jābūt kādam, kurš spēs atbildēt uz pārējiem diviem jautājumiem.

Kā Jūsu izvēlētā studiju programma sasaistās ar Jūsu pašreizējo nodarbošanos? Ar ko šobrīd nodarbojaties?

O, vistiešākajā mērā. Es strādāju Korejas vēstniecībā, esmu misijas vadītāja padomnieks politiskajos un ekonomiskajos jautājumus. Esmu tas, kas palīdz Korejas valdībai saprast, kas notiek Latvijā, savukārt Latvijas pusē palīdzu atrast kontaktus un piekļuvi Korejā.

Kādiem cilvēkiem (raksturs, aizraušanās, intereses), Jūsuprāt, ir piemērota šī studiju programma?

Nav viena ideāla formula. Esmu saticis ļoti dažādus cilvēkus savā studiju programmā un par daudziem es varu teikt visu to labāko.