Zinātnieku nakts'23

Piektdiena, 29. Septembris

ZINĀTNES KAFEJNĪCĀ Vidzemes Augstskolā, Cēsu ielā 4, Valmierā Eiropas Zinātnieku nakts ietvaros 2023.gada 29.septembrī 16.30 – 19.30 skolotāji un skolēni, kuri gatavojas zinātniski pētniecisko darbu veikšanai, kā arī studenti, kuri izstrādā kursa darbus, gada projektus un bakalaura darbus, aicināti uz sarunu ar Vidzemes Augstskolas pētniekiem. “Zinātnes kafejnīcas” mērķis ir skolēnu un studentu iepazīšanās ar dažādām pētījumu tēmām un, iespējams, savas “īstās” tēmas “satikšana”.

Sarunas pie galdiņiem vadīs viesmīlīgie un erudītie kafejnīcas saimnieki: Dr.oec. Agita Līviņa – Vidzemes Augstskolas (ViA) profesore, Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūta (HESPI) direktore, vadošā pētniece – ar viesiem sarunāsies par ilgtspējīgu attīstību, kā arī varēs ieskicēt citas šobrīd aktuālas tēmas, ar ko strādā pētnieki viņas vadītajā institūtā; Dr.math. Aija Cunska – ViA viesdocente, Sociotehnisku sistēmu inženierijas institūta (SSII) pētniece – aicinās uz sarunu par mākslīgā intelekta pielietošanas iespējām matemātikas apguvē; Dr.oec. Maira Leščevica – ViA profesore, HESPI vadošā pētniece – iesaistīs aprites ekonomikas jautājumos; PhD Oskars Java – ViA Senāta priekšsēdētājs, SSII direktors un pētnieks – iepazīstinās ar pētījumu iespējām virtuālās realitātes, kiberdrošības un citās aktuālās jomās viņa vadītajā institūtā. Kafejnīcas apmeklētāji varēs baudīt īpašo uzkodu piedāvājumu – “Ēdienkarti smadzenēm”.

Sarunas plānotas trīs sesijās: 16.30-17.30, 17.30-18.30, 18.30-19.30. Vienas sesijas laikā būs iespēja pabūt pie visiem galdiņiem un iepazīt visas tēmas. Centīsimies uzņemt visus interesentus, tomēr dalībnieku skaits ir ierobežots, un ieteicama iepriekšēja pieteikšanās: https://ej.uz/29_09_23_kafe

 

Savukārt PĒTNIEKU PASTAIGĀ, kuras vadmotīvs ir vieda un inovatīva dzīvošana, Inovāciju kvartāla mājvietā – Valmierā, Cēsu ielā 4 – no plkst. 16.30 līdz 19.30 būs iespēja veikt Vidzemes Augstskolas pētnieku un Inovāciju kvartāla partneru sagatavotus uzdevumus. Pētnieku pastaigas veidošanā sadarbojas Vidzemes Augstskola, Valmieras Integrētā bibliotēka, Valmieras attīstības aģentūra un Valmieras Koprades darbnīca DARE. Būs pārstāvēti vairāki Vidzemes inovāciju programmas studentiem (VIPs) projekti, kas meklē inovatīvus risinājumus tādiem svarīgiem jautājumiem kā Valmieras tirgus attīstība, atkritumu šķirošana u.c.. LatViaNature projekta ietvaros ViA Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūts sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi aicinās doties cīņā ar invazīvām sugām, savukārt Sociotehnisku sistēmu inženierijas institūta (SSII) pētniece Linda Lancere rādīs, kā virtuālā realitāte var veicināt aktīvu dzīvesveidu.

Lai pieteiktos Pētnieku pastaigas apmeklējumam, aicinām izmantot šo formu: https://ej.uz/29_09_23_pastaiga. Piedalīties varēs arī bez iepriekšējas pieteikšanās, tomēr liela interesentu skaita gadījumā priekšroka būs dalībniekiem ar rezervāciju.

 

Starp aktīvākajiem Pētnieku pastaigas uzdevumu veicējiem tiks izlozēta interesanta balva – iespēja sarīkot kādu sev īpašu notikumu (piemēram, kino vakaru ar draugiem vai bērnu ballīti) Vidzemes Augstskolas mājīgajās, modernajās un ērti aprīkotajās telpās.  

 

Jāpiebilst, ka ViA Eiropas Zinātnieku nakts aktivitātes ievadīs konference “Kā pavirzīt atkritumu šķirošanai un novēršanai?”, kas notiks no plkst. 10.30 līdz 15.00 Eiropas Savienības mājā Aspazijas bulvārī 28, Rīgā. Pasākumā diskutēs par pavirzīšanas ietekmi uz pārtikas iepakojuma atkritumu samazināšanu un šķirošanu mājsaimniecībās.