Elizabete Krūmiņa: Erasmus mudina izkāpt no komforta zonas

Tūrisma vadības un organizācijas 3.kursa studente Elizabete Krūmiņa šobrīd studē Portugālē. Viņa Viana do Castelo Politehnisko Institūtu sauc par savām jaunajām mājām un ne brīdi nenožēlo lēmumu doties Erasmus+ apmaiņas studijās. 

ewqf

Kas Tevi iedvesmoja doties apmaiņas studijās?

Jau vidusskolā gribēju doties apmaiņas pieredzē uz ārvalstīm, bet nobijos - kā es viena tagad kaut kur braukšu? Pienāca augstskolas laiks, un tā iespēja atnāca pati. Vecāki arī bija vieni no tiem, kas mājās skandināja “Ja mūsu laikā būtu bijusi tāda iespēja...”

Uz, cik ilgu laiku esi devusies apmaiņas studijās?

Sākotnēji plānoju apmaiņas studijās doties uz vienu semestri, taču tad nolēmu izmantot iespēju palikt šeit uz visu mācību gadu.

Kāpēc tieši Portugāle?

Pirmā doma, kas nāk prātā, okeāns un saule, kas arī bija lielākais vilinājums.

Pastāsti par to, kādi, tavuprāt, ir lielākie ieguvumi no došanās apmaiņas studijās?

Jauna vieta, kuru vismaz pus gadu vari saukt par mājām, jauni draugi, kurus iespējams, iegūsti uz mūžu. Pieredze! Pilnīgi svešā vietā, svešā kultūrā, tālu prom no mājas, tu sāc pielāgoties citādam dzīves ritmam.

Kā Tu trīs vārdos raksturotu apmaiņas studijas?

Noteikti viens no tiem būtu – neaizmirstamas. Laiks, ko pavadi citā valstī patiešām maina tavu personību, tas maina tavu domāšanu, tas maina tevi. Tas palīdz pārdomāt, kur un kā tu redzi sevi nākotnē, un liela iespēja, ka šis laiks palīdzēs saprast, vai esi gatavs pieņemt vēl kādu izaicinājumu. Protams, katra atmiņa, kas rodas, katrs mirklis, kad apstājies, padomā un vari sev atzīties: “Jā, es esmu laimīga! Paldies, Dievam aizbraucu Erasmusā”. Visas atmiņas, kas tiek veidotas kopā ar saviem jaunajiem draugiem – tas ir neaizmirstami. Izaicinošas – būt prom no mājām un ģimenes, kā arī no saviem mīļajiem draugiem ir izaicinājums, taču laiks skrien vēja spārniem, un ar videozvaniem nav nemaz tik traki – viņi atbalsta un mīl joprojām. Protams, krējuma, griķu un “Kāruma” sieriņu trūkums laikam ir vēl viens izaicinājums, bet kaut kā vēl dzīvoju tajos dienvidos (smejas). Izaicinoši arī ir tas, ka draugi no Portugāles un Spānijas ir pieraduši visu darīt pēdējā brīdī un būt lēni. Mums, latviešiem, tas var pamatīgi uzkurināt nervus (smejas). Piedzīvojumu pilnas – visi jau zina, piesakoties braukt Erasmusā, tu paraksties uz piedzīvojumiem: labiem, sliktiem, visādiem. Piedzīvojumu ir daudz, un man pārsvarā ir bijuši tikai labi, bet, ja ir gadījies mazliet sliktāks piedzīvojums, tāpat nekas nevar pārspēt tos labos. Katrs notikums tiek noglabāts kādā mazā atmiņu mapītē “Erasmus+”.

Pastāsti par savām labākajām atmiņām vai jautrākajiem piedzīvojumiem apmaiņas studiju laikā?

Kad tikko ieradāmies Portugālē, ar diviem koferiem pie sāna bija jāatrod, kur mēs īsti dzīvojam. Ievadījām Google adresi, un tā mūs izveda pa svešām ielām, augšām, lejām un tādiem līkumiem! Un jānes tie koferi! Beigās nonācām kopmītnēs un sapratām, ka varējām atnākt pāris minūtēs. Pirmā pastaiga līdz okeānam, kad ieraudzījām, ka mūsu skola ir tieši pretī okeānam otrpus ielai. Pirmās iepazīšanās ballītes, kur ieguvām pirmos draugus un viss šķita tik jauns. Pirmā lielā ekskursija visiem kopā, kur sasēdāmies pa mašīnām un braucām uz citu pilsētiņu, un vakariņās apmeklējām restorānu kalnos ar fantastisku skatu. Jaunais gads... Lisabona! Tieši tā, pat ar visu pandēmiju, mēs izbaudījām Jauno gadu ar draugiem, sagaidījām to gan pēc Latvijas, gan Spānijas un Vācijas laika, gan arī Portugāles laika. Starp citu, interesants fakts – Spāņiem ir tradīcija sagaidīt Jauno gadu ar vīnogām. Tieši pusnaktī sagaidījām to ar skatu uz visu pilsētu. Sajūtas tiešām neaprakstāmas!

Ko Tu teiktu jauniešiem, kas nav pārliecināti par to, vai apmaiņas studijās ir vērts piedalīties?

Es noteikti vēlētos zināt, kas ir tas, par ko cilvēki nav pārliecināti. “Varbūt man nepatiks, varbūt nemaz nav tik forši, varbūt [..]”, es teiktu, ka jāmēģina, ja nepatiks, zināsiet, ka nevarat pielāgoties situācijām, kur nejūtaties saskaņā ar sevi. Dzīvē ir jāpieņem dažādi izaicinājumi.

Ko Tu ieteiktu jauniešiem, kas baidās doties apmaiņas studijās?

Tev ir dota šī iespēja - izmanto to. Daudzi patiešām nesaprot, ko var palaist garām, neizmantojot šo izdevību. Jā, protams, pirms braukšanas mani arī māca pavisam nelielas bailes, bet es nevarētu būt vēl laimīgāka šobrīd, un tieši to pašu varētu teikt tūkstošiem citu jauniešu no visas pasaules. Šis laiks var mainīt jūsu nākotnes plānus, iespējams, arī izdosies atrast savu otro pusīti, kas to, lai zina!

Kādi būtu Tavi ieteikumi jauniešiem, kas pirmo reizi dosies apmaiņas studijās nākamajā semestrī?

Nebaidieties iet uz kopējo virtuvi, ja dzirdat, kad tur jau kāds runā. Zinu, ka esam introverti (latvieši), bet kā citādāk izkāpt no savas komforta zonas un iegūt jaunus draugus? Būs jāpierod pie jaunās vides. Nevajag arī sabīties, ja sākumā nesaprot kaut ko saistībā ar studijām, jo uzņemošā augstskola zina, ka jūs esat Erasmus+ studenti, viņi rēķinās ar to un spēs palīdzēt.