ERASMUS pieredze - labākais laiks mūžā

Vidzemes Augstskolas Tūrisma organizācijas un vadības 3. kursa studente Līna Petrova ir devusies apmaiņas studijās uz saulaino un bezrūpīgo Portugāli. Viņa labprāt stāsta par aizraujošākajiem piedzīvojumiem, par cilvēkiem, kas iedvesmojuši Līnu doties apmaiņas studijās, kā arī par to, vai studijas viņas izvēlētajā Viana do Castelo Politehniskajā Institūtā, Covid-19 pandēmijas laikā notiek klātienē?

Kas Tevi iedvesmoja doties apmaiņas studijās?

LP: Ir vairāki iemesli, kuru dēļ es vēlējos doties apmaiņas studijās. Viens no tiem viennozīmīgi ir jauna pieredze, kuru es varu iegūt mācoties ārzemēs. Vēlējos izaicināt sevi un pārkāpt pāri visām bailēm, uzlabot angļu valodas zināšanas, un iepazīties ar cilvēkiem no citām valstīm, kā arī iepazīt citu valstu kultūru. Protams, mani iedvesmoja arī citi Vidzemes Augstskolas studenti, kuri ir jau bijuši apmaiņas studijās, īpaši iedvesmojos no studentu aizraujošajiem stāstiem un teikuma “Erasmus ir tavs labākais dzīves posms”, kam es pilnīgi piekrītu.

Uz, cik ilgu laiku esi devusies apmaiņas studijās?

LP: Sākotnēji bija plānots doties uz vienu semestri, taču šobrīd esmu veiksmīgi pagarinājusi savu, tā teikt, “piedzīvojumu” uz vēl vienu semestri.

Kāpēc Tu izvēlējies tieši šo valsti?

LP: Portugāle ir viens no tālākajiem izvēles variantiem, kuru piedāvā Vidzemes Augstskola, un es vēlējos aizbraukt pēc iespējas tālāk. Citi studenti šeit jau ir bijuši un man ļoti patika redzēt visas bildes un video no viņu pieredzes. Portugālē ir ļoti silti, un tas mani ļoti priecē.

Kādā formātā norit mācības izvēlētajā skolā (tiešsaistē, klātienē)?

LP: Sākumā mācības notika gan tiešsaistē, gan klātienē, taču tagad visas mācības notiek tiešsaistē.

Pastāsti par to, kādi, tavuprāt, ir lielākie ieguvumi no došanās apmaiņas studijās?

LP: Viennozīmīgi patstāvīgums ir lielākais ieguvums. Valodas zināšanas, jauni draugi un jaunas atmiņas. Apmaiņas studijas iemāca visiem pārvarēt savas bailes un izkāpt ārā no komforta zonas. Esot apmaiņas programmā, es esmu ieguvusi kontaktus, kuri viennozīmīgi man noderēs nākotnē.

Pastāsti par savām labākajām atmiņām vai jautrākajiem piedzīvojumiem apmaiņas studiju laikā?

LP: Pirmkārt, ņemot vērā Covid-19 apstākļus, man atmiņā paliks visas ballītes, kuras mēs taisījām mūsu kopmītņu virtuvē. Mēs dejojām pie mūzikas, un mums pat ir disko lampa. Ballītēs parasti notiek visādi interesanti notikumi, taču īsti nezinu, cik daudz es drīkstu stāstīt (smejas).

Otrkārt šeit mums ir tāds ļoti skaists apskates objekts “Santa Luzia”, taču šī baznīca atrodas ļoti augstu kalnā un ir jāmēro ļoti garš kāpņu ceļš. Principā, katru reizi, kad izdomājam uzkāpt, pusceļā mēs jau esam bez elpas, un sasvīduši. Taču, brīdī, kad Tu pieveic milzīgās trepes, Tu lepojies ar sevi, un skats no kalna galotnes ir vienreizējs. No Santa Luzia cilvēki var apskatīt visu pilsētu, redzēt okeānu un baudīt saulrietus.

Treškārt, viena no manām mīļākajām atmiņām ir brauciens uz Lisabonu kopā ar Elizabeti un vēl četriem citiem studentiem (1 vācieti un 3 spāņiem). Kopā izdomājām nosvinēt Jauno gadu Lisabonā, apskatījām pilsētu, taisījām daudz skaistas un smieklīgas bildes, apmeklējām vietas, kuras bija vaļā, jo Covid-19 pandēmijas dēļ daudz vietas bija slēgtas, ēdām vienu no visgaršīgākajām picām un sagaidījām četrus dažādus jaunos gadus. Lisabona viennozīmīgi man vienmēr paliks atmiņā, jo šie cilvēki man ir un būs vismīļākie šajā apmaiņas studiju laikā.

Tiešām atmiņu ir ļoti daudz un pārsvarā tikai pozitīvas. Zinu, ka man ir vēl ko stāstīt un man ir daudz bildes, ko rādīt, taču man bail izplūst asarās, jo lielākā daļa cilvēku, kuri šeit man bija vistuvākie, jau ir aizbraukuši prom.  

Ko Tu teiktu jauniešiem, kas nav pārliecināti par to, vai apmaiņas studijās ir vērts piedalīties?

LP: Brauciet, brauciet, brauciet! Ir vērts, ir tiešām ļoti vērts. Apmaiņas studijas ir milzīga pieredze. Pat neskatoties uz Covid – tas tiešām ir tā vērts. Esmu visbailīgākais un nepatstāvīgākais cilvēks uz pasaules, taču es ne sekundi nenožēloju savu izvēli. Tas tiešam nav prātīgi laist garām tādu iespēju, kuru sniedz augstskola. Ja ir iespēja un Tev vēl par to maksā – BRAUC! Nekad nevienam nav nācis par sliktu iepazīt citu valstu kultūru un  cilvēkus. Apmaiņas studijas padara tevi pieaugušāku. Esot citā valstī, Tev ir dota iespēja paskatīties uz dzīvi no cita skatupunkta. Protams ir bail, protams, pastāv iespēja, ka gribēsies mājās, taču tas ir tikai sākumā. Brīdī, kad Tu iepazīsti citus studentus, Tu vairs nebaidies. Tu vienkārši veido neaizmirstamas atmiņas!

Kādi būtu Tavi ieteikumi jauniešiem, kas pirmo reizi dosies apmaiņas studijās nākamajā semestrī? (Padomi, pieredze, utml.)

LP: Iespējams, neņemt tik daudz drēbes līdzi, jo lielāko daļu būs vēlme iegādāties uz vietas. Jārēķinās ar to, ka pietrūks dažādi pārtikas produkti, kuri ir pieejami Latvijā, bet nav pieejami citur. Es neteiktu, ka man ļoti pietrūkst mājas, taču “Kārums” biezpiena sieriņi un mammas taisītās vakariņas pietrūkst gan.

Viennozīmīgi jārēķinās ar to, ka nevēlēsies braukt atpakaļ un ir jābūt gatavam izbaudīt savu labāko laiku dzīvē.

Kā Tu trīs vārdos raksturotu apmaiņas studijas?

LP: Trīs vārdos – Labākais laiks mūžā.

Bet nopietni. Atrodoties šeit, es jūtos lieliski. Lai gan esmu tālu no mājām, no ģimenes un draugiem, jūtos ļoti piederīga šai valstij. Esmu ieguvusi daudz jaunus draugus, piedzīvojusi visinteresantākos notikumus, uzlabojusi angļu valodas prasmes, atradusi sevi un sapratusi, ko vēlos darīt nākotnē. Skola ir ļoti pretimnākoša un, negribu jau baigi lielīties, bet skola atrodas ar skatu uz okeānu un es galīgi par to nesūdzos (smejas).

 

Interviju veidoja: Estere Vilciņa (KSA2)