Niks Samauskis: Studējot ieguvu daudz vairāk, nekā cerēju

Vidzemes Augstskolā februāra sākumā savus noslēguma darbus aizstāvēja “Koka ēku celtniecības un ekobūvju” studiju programmas studenti, nu jau absolventi. Īpaši rūpīgi savu darbu bija izstrādājis absolvents Niks Samauskis. Viņa kvalifikācijas darba temats un kvalitāte pārsteidza arī pašus profesionāļus. Niks savā darbā pievērsās “SIA “Byko-lat” ražošanas ēkas jaunbūvei”.

Absolvents neslēpj, ka tēmas izvēlē vienlaikus esot un neesot brīvas iespējas izpausties. Studentiem esot konkrēti pateikts, kāda tipa ēkas un būves viņi var un kādas nevar izvēlēties. Tāpat studentiem esot iedoti galvenie atskaites punkti pa kuriem, secīgi un strukturēti vadoties, visi varējuši izpildīt un izstrādāt nepieciešamo. 

Niks konkrēto ēku izvēlējies, jo studiju laikā savas prakses un pat papildus rasējumu izstrādāšanu un būvprojekta izveidi devies mācīties tieši uzņēmumā SIA "Byko-lat" pie projektu vadītāja un būvinženiera t.sk. arī Vidzemes Augstskolas lektora Daiņa Gelberga. Jaunietis stāsta, ka visas, ar būvniecību saistītās zināšanas, ir iegūtas Vidzemes Augstskolā un piesauktajā uzņēmumā SIA "Byko-lat".

“Tā, kā uzņēmums bija uzsācis paplašināšanos un būvēja jaunu ražošanas ēku (kura atbilda un pat "pārspēja" kvalifikācijas darbam nepieciešamās prasības) lieki nevilcinoties un sevi nešaustot pieņēmu lēmumu gala darbu veidot, ņemot par pamatu šo 2700m2 ietilpīgo ražošanas ēku,” stāsta Niks.

Viņš ir pārliecināts, ka gala darba izstrādāšana pati par sevi ir liela vērtība, “jo studiju gados, nav iespējams iemācīt un iemācīties būvniecībā visu nepieciešamo. Taču gala darbā, cilvēkam, kurš vēlas ieguldīties ar sirdi un dvēseli, iegūstot un izdabūjot maksimumu nākas pat ļoti pacensties.  Darba izstrādes procesā ir nepieciešami reāli fakti un tehniskās zināšanas, pēc kurām arī būvniecības procesā spētu vadīties būvdarbu vadītāji, brigadieri un citi nodarbinātie. Jāsaprot, ka viņiem šis darbu veikšanas projekts būtu kā galvenā vadlīnija būvniecības gaitā. Tik apjomīgu darbu nav iespējams ar vienu reizi izstrādāt perfektu, tāpēc tas, ko es noteikti paņemšu un izmantošu tālāk, ir pats mācību process - pieredze, jo zinu, ka ar katru reizi izdosies arvien labāk, precīzāk, vieglāk. Arī 3D animāciju izstrādāju pirmo reizi, un pilnīgi noteikti tā nebūs mana pēdējā.”

Atskatoties uz studijām Vidzemes Augstskolā, Niks saka: ”Tas vispār nav ar vārdiem aprakstāms! Tik daudz ir noticis, kas tik nav paveikts un darīts šo pēdējo gadu laikā (pārsvarā ārpus lekcijām - pasākumu organizēšana, sasniegumi sportā, raidījumu vadīšana, koris u.c.). Es gaidīju studentu dzīvi, bet līdz galam nesapratu, kurp dodos un uz ko parakstos. It kā koku ēku būvniecība, bet tajā pašā laikā vispārējā būvdarbu vadīšana. Ieguvu daudz vairāk, nekā cerēju - programma māca ne tikai būvniecības tehnoloģiju un to procesus, tā māca arī domāt racionāli, domāt kā pieaugušam cilvēkam. Katrā gadījumā programma nav no tām garākajām un būvdarbu vadītāji ir ļoti nepieciešami un pietiekami labi atalgoti. Ir lieliska iespēja iegūt augstāko izglītību un būt pieprasītam darba tirgū līdz brīdim, piemēram, kad rodas jaunas intereses par citām industrijām vai studijām. Īpaši gribu to attiecināt uz tiem, kuri līdz galam vēl nezina, ko dzīvē vēlas darīt? Un tiem, kuriem būvniecības nozare nav sveša - visi studenti iemācījās kaut ko jaunu, gan vienam no otra, gan no pieredzes bagātiem pasniedzējiem, kuri vienmēr dalījās savā pieredzē un zināšanās. Man tik tiešām bija prieks būt daļai no Vidzemes Augstskolas!”