Portugāle - lieliska izvēle Erasmus+ praksei

Viņi ir divi jauni, aktīvi Vidzemes Augstskolas Tūrisma organizācijas un vadības studiju programmas absolventi Beatrise Gusmane un Kristers Kārlis Rūcis. Pateicoties Erasmus+ programmai, abi jaunieši devās uz Portugāli. 2019. gada vasaru Beatrise un Kristers pavadīja paradīzē Atlantijas okeāna vidū – Azoru salās. Precīzāk, vienā no deviņām paradīzes salām – Sao Miguel, un 2020. gadā viņi atkal atgriezās Portugālē, kur septiņu mēnešu garumā pavadīja dienas gan piedzīvojumos, gan darbos Portugālē, Sesimbrā.

Kāpēc nolēmāt izmantot Erasmus+ programmu un kā izvēlējāties?

Jau pirms stāšanās augstskolā bija skaidrs, ka kaut kādā brīdī tiks izmantotas mobilitātes progammas Erasmus+ piedāvātās iespējas. Es (Beatrise) sāku ar praksi Horvātijā, bet Kristers ar studiju semestri Nīderlandē. Nākamajā gadā abi devāmies uz Portugālei piederošajām Azoru salām, un šogad atkal abi devāmies uz Portugāli. Pirmajā gadā izvēlējāmies Azoru salas, jo tā bija vistālākā vieta, kur šķita, ka varam aizbraukt. Otrajā gadā mēs atkal devāmies uz Portugāli, jo bijām to iemīlējuši un tā jau bija kļuvusi gandrīz par otrajām mājām.

Ko jūs Portugālē darījāt?

2019.gadā mēs bijām praksē aktīvā tūrisma uzņēmumā Azorean Active Blueberry. Šis uzņēmums saviem klientiem piedāvā kanjoninga un koastēringa pakalpojumus. 2020.gadā bijām praksē šajā pašā uzņēmumā, vēlāk devāmies praksē kontinentālajā Portugālē, Sesimbrā uzņēmumā Vertente Natural, kas piedāvā dažādus aktīvā tūrisma produktus.
 

Kā jūs izvēlējāties savu prakses vietu vai valsti?

Lai izvēlētos prakses vietu, katru reizi sūtījām ap simts e-pastiem uz dažādiem potenciālajiem prakses uzņēmumiem gandrīz visās Eiropas valstīs. Atbildes saņēmām aptuveni no 10% uzņēmumu, un neatlaidība tomēr atmaksājās. Rakstot uzņēmumiem, svarīgākais norādīt, ka tā ir prakse Erasmus programmas ietvaros un tu saņemsi stipendiju, svarīgi arī uzreiz pastāstīt par sevi un pievienot arī CV. Pārrunās ar iespējamo prakses vietu vajadzētu uzreiz jautāt par iespēju nodrošināt dzīvesvietu vai vismaz palīdzību tās atrašanā, kā arī noskaidrot prakses pienākumus un programmu, kādu uzņēmums gatavs nodrošināt. Tas palīdz izvērtēt arī pašam, vai tā būs vērtīga pieredze vai nē. Ieteiktu arī iepriekš sazvanīties video zvanā un parunāt ar prakses vadītāju aci pret aci - tas palīdz gan prakses vadītājam, gan tev pašam labāk saprast, kas jūs tālāk sagaida.

Kā zināt, ka valsts, uz kuru dodies ir droša?

Kopumā jau Eiropas Savienībā visas valstis ir drošas, tāpat tajās visās ir līdzīga likumdošana, kas ļauj vieglāk integrēties un labāk justies. Protams, pirms plāno doties uz kādu valsti, ir vērtīgi ieskatīties Ārlietu ministrijas mājas lapā (https://bit.ly/2HW0ur0), kā arī lejupielādēt "Ceļo droši" lietotni. Liels pluss ir augstskolas nodrošinātā apdrošināšana, dodoties Erasmus praksē - tā noteikti sniedz papildu drošības sajūtu, ja pazūd koferis, ja pieklibo veselība vai piemeklē jebkāda cita liksta. Jaunajā COVID-19 realitātē noteikti ir jāpievērš uzmanība attiecīgās valsts saslimstības rādītājiem. Var būt, ka ir valstis, uz kurām būs grūtāk tikt, vai jāizpilda obligātās ieceļošanas formas, jo šobrīd vēl nav izstrādāti vienoti ES noteikumi par Covid-19.

Rakstot uzņēmumiem, svarīgākais norādīt, ka tā ir prakse Erasmus programmas ietvaros un tu saņemsi stipendiju, svarīgi arī uzreiz pastāstīt par sevi un pievienot arī CV

Kam, jūsuprāt, ir rūpīgi jāpievērš uzmanība, pirms dodies uz valsti, kurā nekad neesi bijis?

Pirms tam noteikti vajag to valsti "ieguglēt". Papētīt, kādā valodā tiek runāts, kādi atšķirīgi likumi jāievēro, kādas ir tradīcijas un kultūra. Tāpat noteikti pirms došanās ir jāatrod dzīvesvieta. Ja ne uz visu prakses periodu uzreiz, tad vismaz uz sākumu, kamēr tiek atrasta ilgtermiņa dzīvesvieta.

Kas ļauj (ļāva) studentam ietaupīt?

Ietaupīt ļauj budžeta plānošana un sekošana līdz finansēm. Tā kā vislielākās ir pārtikas izmaksas, tad vērtīgi ir plānot ēdienreizes vismaz nedēļu uz priekšu un attiecīgi veidot iepirkumu sarakstu pēc šī plāna - tas nozīmē, ka tikai reizi nedēļā aizej uz veikalu un pārējās dienas naudu nemaz netērē vai arī pavisam maz. Tāpat vislabāk ir, ja prakses vieta spēj nodrošināt dzīvesvietu, par kuru nav jāmaksā vai nav jāmaksā pilna īres maksa - tas noteikti ļauj ietaupīt vairāk. Noteikti pirms prakses valsts izvēles vajag paskatīties, cik tur vidēji maksā pārtika, cik vidēji jāmaksā par īri, cik maksā degviela u.tml. - tas arī ļauj saprast, kam jāgatavojas finansiāli, kuru valsti varbūt labāk izvēlēties un kuru nē. Mums pilnīgi pietika ar Erasmus stipendiju un pat izdevās mazliet iekrāt.

Vai studentu prakse ļauj arī iepazīt vietējo kultūru, proti, vai kaut kam citam, izņemot darbu, vispār atliek laika?

Mums ir divas dažādas pieredzes - ja pagājušajā gadā Azoru salās mums bija diezgan daudz laika, lai izpētītu salas, vietējo kultūru un dabu, taču šogad strādājām ļoti daudz, un brīvā laika bija maz, bet, ja ir vēlēšanās, tad atradīsies arī iespējas. Šis lielā mērā ir atkarīgs no prakses uzņēmuma lieluma - jo lielāks uzņēmums, jo mazāk brīvā laika. Mazākos uzņēmumos ir elastīgāks darba grafiks, un tiem ir vieglāk dot vairāk brīvu dienu. Arī strādājot iespējams iepazīt vietējo kultūru, jo kolēģi ir ļoti ieinteresēti pastāstīt par savu valsti, savu kultūru un savu vidi.

Portugāle piecos vārdos.

Saule, vīns, draudzīgi cilvēki, skaista daba un bagātīga kultūra.