Transmediju projekts "Vidzemē runā. Atklāti"

Transmediju projekta ietvaros Vidzemes Augstskolas eksperti sadarbībā ar Vidzemes TV piedāvā regulāras rubrikas “Vidzemē runā. Atklāti”. Katrs sižets ietver skaidrojumu par kādu no trīs galvenajiem tēmu virzieniem: 1) vēlēšanas; 2) dezinformācija kontekstā ar Latviju; 3) medijpratība, un diskusiju ar ekspertiem studijā.

Rubrikas pārraide katru trešdienu plkst. 20.00 no 22.augusta – 20.decembrim VTV veidotās programmas raidījumā „Vidzemē runā” kanālā Re:TV bezmaksas virszemes apraidē visā Latvijā t.sk. kabeļtīklos. Raidījumi pēc pārraides ēterā pieejami arī VTV mājas lapā www.vtv.lv , savukārt projekta rubrikas atsevišķi publicētas VTV Facebook kontā.

Vidzemē runā. Atklāti 19.12.2018

Rubrikā "Vidzemē runā. Atklāti." ar studijas ekspertiem Solvitu Denisu-Liepnieci un Gati Krūmiņu tiek runāts par mediju efektiem, to lomu un spēku.

 

Vidzemē runā. Atklāti 12.12.2018

Rubrikā "Vidzemē runā. Atklāti." ar studijas ekspertiem Solvitu Denisu-Liepnieci un Gati Krūmiņu risinās diskusija par sabiedrības ietekmēšanas metodēm mūsdienās – kādas tās ir, kāpēc pastāv? Diskusija arī par tēmu, kas nekad šajā kontekstā nenoveco - sazvērestības teorijas pagātnē un mūsdienās.

 

Vidzemē runā. Atklāti 05.12.2018

Rubrikā "Vidzemē runā. Atklāti." tiek runāts par "sociālo tīklu burbuļiem". Eksperti mēģina vienkāršā valodā paskaidrot, kas tas ir. Kāpēc šie burbuļi parādījušies, un vai pagātnē varam atrast ko līdzīgu?

 

Vidzemē runā. Atklāti 28.11.2018

"Vidzemē runā. Atklāti" tēma - digitālā drošība. Vai tehnoloģijas ir palīgs vai apdraudējums? Ar medijpratības ekspertiem Solvitu Denisu – Liepnieci un Gati Krūmiņu tiek runāts arī par to, kas sabiedrībā ir mainījies pēc digitālo tehnoloģiju parādīšanās un, kā šīs tehnoloģijas ietekmē demokrātiju, tostarp vēlēšanu procesu.

Vidzemē runā. Atklāti 21.11.2018

Rubrikā "Vidzemē runā. Atklāti." aplūkota viltus ziņu tēma. Šoreiz kontekstā ar karu Ukrainā. Ar Solvitu Denisu Liepnieci un Gati Krūmiņu diskusija par dezinformācijas nozīmi, kā arī analize, kā virs Ukrainas notriektās Malaizijas lidmašīnas avārija un tās apstākļi tika atspoguļoti dažādos medijos.

Vidzemē runā. Atklāti 07.11.2018

Vidzemē runā. Atklāti" tiek diskutēts par Otro pasaules karu, dezinformāciju saistībā ar latviešu leģiona līdzdalību kara noziegumos, kā arī par nacisma atdzimšanu mūsdienās.

Vidzemē runā. Atklāti 31.10.2018

Šajā reizē rubrikā ''Vidzemē runā. Atklāti.'' tēma būs - Otrais pasaules karš un Latvija - dezinformācija par latviešu leģiona līdzdalību kara noziegumos, kā arī nacisma atdzimšanu mūsdienās. 

Vidzemē runā. Atklāti 24.10.2018

Rubrikā ''Vidzemē runā. Atklāti.'' ar ekspertiem Solvita Denisa-Liepniece un Gatis Krūmiņš tiek runāts par dezinformāciju saistībā ar Eiropas Savienību, apskatīsim dažādus piemērus no pēdējiem 10 gadiem. Eksperti diskutē arī par to, kāda ir un kā tiek atspoguļota Latvijas un Baltijas valstu vieta Eiropas Savienībā un vai arī saistībā ar to ir tikusi izplatīta dezinformācija.

Vidzemē runā. Atklāti 17.10.2018

Rubrika ''Vidzemē runā. Atklāti'' veltīta par mēģinājumiem diskreditēt NATO karaspēku Latvijā .NATO spēku klātbūtne Baltijas reģionā ne vien stiprina drošības sajūtu, bet arī izraisa asu Krievijas retoriku. Un ne tikai, kritikas netrūkst arī pašmājās. Reubrikā tiek aplūkoti arī konkrētus gadījumus,piemēram, kiberuzbrukums žurnālistiem un pētniekiem, NATO karavīru uzvedība Latvijā un to, kā tā atsaukusies medijos.

Vidzemē runā. Atklāti 10.10.2018

Šajā reizē rubrikā ''Vidzemē runā. Atklāti'' ar ekspertiem Solvita Denisa-Liepniece un Gatis Krūmiņš tiek runāts par iebaidīšanu kā neatņemamu Kremļa 21. gadsimta stratrēģiskās komunikācijas sastāvdaļu Baltijas reģionā. 
Kā arī par militārā spēka demonstrēšanu, interneta troļļu uzbrukumiem komentāros visām ziņām par Baltijas valstu aizsardzību.

Vidzemē runā. Atklāti 03.10.2018

Jau sestdien 6. oktobrī, notiks 13.Saeimas vēlēšanas. Tāpēc "Vidzemē runā. Atklāti" rubrikā par to, kam pievērst uzmanību gaidot vēlēšanas. 

Vidzemē runā. Atklāti 26.09.2018

Rubrikā ''Vidzemē runā. Atklāti'' viesojas medijpratības eksperti Solvita Denisa-Liepniece un stāsta par pēdējām ASV prezidenta vēlēšanām un ko no tā mācīties Latvijai? Kāda bija populisma nozīme šo vēlēšanu kampaņās? Sarunas gaitā tiek analizēti ASV prezidenta Donalda Trampa personības aspekti un darbības kā prezidentam.

Vidzemē runā. Atklāti 19.09.2018

1985.gads - PSRS pie varas nāk Mihails Gorbačovs, kurš pakāpeniski valstī uzsāk dažādas reformas, 1987. - 1988. gadā arī reālas sabiedrības demokratizācijas virzienā. Liels ir Gorbačova pārsteigums, kad Baltijas valstu sabiedrība kā galveno prioritāti izvirza valstu neatkarības atjaunošanu, izstājoties no PSRS. Šajā reizē rubrikā "Vidzemē runā. Atklāti" tiek runāts par Vēlēšanām 1989. – 1990. gadā un atgriešanos pie demokrātijas.


Vidzemē runā. Atklāti 12.09.2018

Ja mēs atceramies 1940. gadu un toreizējā Latvijas prezidenta Kārļa Ulmaņa pēdējo uzrunu radiofonā: “Es palieku savā vietā, jūs paliekat savās vietās”. Daudziem mūsu tā laika armijas virsniekiem bija briesmīgi to dzirdēt. Viņi redzēja, kā mūsu valstī ienāk okupējošais karaspēks, iebrauc tanki un viņi nepretojās. Šajā reizē rubrika “Vidzemē runā. Atklāti” veltīta Tautas Saeimas vēlēšanām 1940. gadā. Tiek runāts par varas pārņemšanu Latvijā, pseidovēlēsanu sarīkošanu un Kārļa Ulmaņa autoritāro režīmu. Sarunas viesis - Vidzemes Augstskola/Vidzeme University of Applied Sciences rektors, asociētais profesors, Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūta vadošais pētnieks - Gatis Krūmiņš.

Vidzemē runā. Atklāti 05.09.2018

Mūsdienās ikvienam iedzīvotājam ir būtiski spēt analizēt iegūto informāciju, identificēt sabiedrības viedokļa manipulācijas metodes, atšķirt īstu ziņu no izdomātas vai racionāli izvērtēt dažādo interneta resursu ticamību. 
Viena no lielākajām problēmām medijpratībā ir cilvēku apjukums informācijas daudzveidības līkločos un sajūta, ka nekam nav laika.  Šajā rubrikā "Vidzemē runā. Atklāti" tiek apspriesti medijpratības jautājumi. Tēma: Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas savienības, jeb Brexit. Par populismu un sociālo mediju lomu Brexit kontekstā diskutēs Vidzemes augstskolas rektors un pētnieks - Gatis Krūmiņš un docente , kā arī eksperte dažādos zinātniskajos projektos Solvita Denisa-Liepniece.

Vidzemē runā. Atklāti 29.08.2018

Vēsturiski Latviju kā neizdevušos valsti izdevīgi pozicionēt bija Krievijas impērijas mantiniecei PSRS, kā arī noteiktām aprindām Vācijā. Pēc Otrā pasaules kara Rietumeiropa, atšķirībā no Krievijas, spēja atteikties no totalitārisma un ģeopolitiskajās ambīcijās balstītas politikas. Šajā reizē rubrikā "Vidzemē runā. Atklāti.'' kopā ar medijpratības ekspertu Gati Krūmiņu tiek runāts par mēģinājumiem Latviju pozicionēt kā neizdevušos valsti - atskatīsimies gan uz vēsturiskiem mēģinājumiem, gan analizēsim situāciju mūsdienās.

Vidzemē runā. Atklāti 22.08.2018

Katru trešdienas vakaru rubrikā "Vidzemē runā. Atklāti" kopā ar Vidzemes Augstskolas ekspertiem melu dekonstrukcijas pētniecībā, Vidzemes Televīzijā tiks diskutēts par vēlēšau procesu, dezinformāciju saistībā ar Latviju un par medijpratības jautājumiem.