Ikviens aicināts izlīdzēt Jāzepam Vītolam un festivālā “Staro Rīga” diriģēt virtuālo kori

Gaismas festivāla “Staro Rīga” laikā Vidzemes Augstskola piedāvās interesentiem izmēģināt spēkus kordiriģēšanā. Virtuālās un papildinātās realitātes risinājums #izlīdziVītolam ļaus uzzināt, kā tas ir – diriģēt Jāzepa Vītola “Gaismas pils” skaņdarbu - dziesmu, ar kuru jau astoto gadu saistīta vērienīgā festivāla “Staro Rīga” tematika.

 

#izlīdziVītolam norisināsies festivāla “Staro Rīga” ietvaros no 16. līdz 19. novembrim Valmieras pārstāvniecības telpās Rīgā, 11.novembra krastmalā 29. Ikviens apmeklētājs interaktīvā veidā varēs iejusties diriģenta lomā, uzliekot virtuālās un papildinātās realitātes brilles un savā priekšā redzēt kori, kas izpilda dziesmu  “Gaismas pils”. Virtuālais koris dziedās atbilstoši tam, kā to vadīs apmeklētājs ar savas rokas kustībām.  Aktivitātes mērķis ir parādīt, ka virtuālā realitāte var būt ne tikai aizraujoša, bet arī izglītojoša, tādejādi sniedzot iespēju ikvienam kļūt par gaismas nesēju.

Viens no projekta aktivitātes #izlīdziVītolam izstrādātājiem, Vidzemes Augstskolas asociētais profesors Arnis Cīrulis atklāj, ka izstrādei tika izmantots Vidzemes Augstskolas aprīkojums - HTC Vive virtuālās realitātes brilles ar kontrolieri diriģēšanas žestu atpazīšanai. Kā iekārtu komplektu iespējams izmantot arī Oculus Rift.  “Abi ierīču komplekti ir plaši pieejami un vairumam jau pazīstami, tāpēc publika ir arvien atvērtāka un sagatavotāka faktam, ka tūdaļ tiks ierauti virtuālajā realitātē. Pie tehniskā risinājuma joprojām ir vairāki izaicinājumi un idejas, kā šo pieredzi uzlabot un pilnveidot, lai tā pēc iespējas vairāk transformētos no izklaidējošas vides uz izglītojošu. Tā ir vairāk diriģēšana pēc fonogrammas, taču iesācējiem tas sniedz pamatizpratni par diriģēšanas procesu un nozīmi,”Arnis.

Vidzemes Augstskolas rektors un vēsturnieks Gatis Krūmiņš atklāj, ka šis ir lielisks piemērs, kā var izmantot mūsdienu tehnoloģiskos risinājumus, lai popularizētu un citā dimensijā izbaudītu un novērtētu mūsu kultūras vērtības. “Mūsu izvēle par labu “Gaismas pilij” nav nejauša, jo komponists Jāzeps Vītols bija valmierietis. Ļoti ceru, ka kādam diriģēšanu pamēģinājušam jaunietim līdz ar šo eksperimentu parādīsies dziļāka interese par kora mūziku un dziedāšanu,” stāsta Gatis.

Jau vienpadsmito gadu gaismas festivāls "Staro Rīga" izgaismo galvaspilsētu, sveicot Latviju dzimšanas dienā. "Staro Rīga" laikā pilsētvidē aplūkojami unikāli gaismas mākslas objekti. Uz namu fasādēm, pilsētas laukumos un skvēros var apskatīt dažādās tehnikās veidotus mākslas darbus un gaismu izrādes, rosinot ieraudzīt pazīstamas Rīgas pilsētas vietas jaunā gaismā. Šogad gaismas festivāls "Staro Rīga" notiek no 16. līdz 19. novembrim un tā tēma ir "Augšām cēlās gaismas pils". Festivālu atbalsta Kultūras ministrija un Rīgas dome, to organizē Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.

Projekta idejas autori un īstenotāji ir Vidzemes Augstskolas komanda, Valmieras pilsētas pašvaldība, Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas pārstāves, kā arī diriģents Mārtiņš Klišāns un jauktais koris “Valmiera”.