Kristiāns Bokta: studentiem jāattīsta pašvadīta mācīšanās

Studiju programmas “Komunikācija un sabiedriskās attiecības” students Kristiāns Bokta ir absolvējis Balvu Valsts ģimnāziju, un šobrīd gatavojas pirmā kursa noslēgumam Vidzemes Augstskolā. Kristiāns ViA sauc par savām otrajām mājām un dalās iespaidos par studijām augstskolā.

Kādēļ izvēlējies studēt Vidzemes Augstskolā?

Man, kā jau ikvienam vidusskolas absolventam, bija jāpieņem grūts lēmums - ko iesākt ar savu nākotni? Es zināju, ka savu dzīvi vēlos saistīt ar profesiju, kurā būtu jānodarbina abas smadzeņu puslodes. Man ļoti patīk radoši izpausties un komunicēt ar cilvēkiem. Absolvējot Balvu Valsts ģimnāziju, pievērsu uzmanību augstskolu piedāvājumiem, un Vidzemes Augstskolai bija izcila akadēmiskā reputācija, kā arī ar lieliska studentu vide. Pagrieziena punkts notika brīdī, kad sāku pastiprināti pievērst uzmanību Vidzemes Augstskolas sociālo mediju kontiem. Mani ļoti uzrunāja augstskolas video, kuros studenti un augstskolas absolventi dalījās savā pieredzē un domās par studijām ViA. Tādēļ brīdī, kad varēja pieteikties studijām, es ne mirkli nešaubījos, ka ViA kļūs par manām otrajām mājām. 

Kāds bija Tavs pirmais iespaids par Vidzemes Augstskolu?

Jau iesniedzot dokumentus studijām Vidzemes Augstskolā, es sajutu augstskolas īpašu atmosfēru un laipno attieksmi. Atceros, ka, ieejot Vidzemes Augstskolā, visi bija pozitīvi noskaņoti un ar smaidu sejā. Radās sajūta, ka mani sen jau šeit ir gaidījuši. Protams, pirmā diena augstskolā bija satraukumu pilna un nervoza, jo viss bija svešs. Tomēr bija brīnišķīgi, satikt savus nākamos studiju biedrus un sava kursa krustmāmiņas. Pēc pirmās dienas Vidzemes Augstskolā biju pilnībā pārliecināts, ka sāksies manas dzīves foršākais laiks.

Kas Tev patīk Vidzemes Augstskolā?

Man ļoti patīk, ka Vidzemes Augstskolā ir iedvesmojoša studiju vide un draudzīga atmosfēra. Personāls pret studentiem izturas kā pret vienlīdzīgiem un dara visu iespējamo, lai ikdienā mums palīdzētu, cik vien viņu spēkos. Studijas augstskolā ir ļoti atšķirīgas no iepriekšējā mācību procesa, jo studentiem ir vairāk jāplāno savs laiks un jāattīsta pašvadīta mācīšanās. Vidzemes Augstskola mūs ir veiksmīgi atbalstījusi, jo pārejas posms no vidusskolas uz augstskolu ir noritējis ļoti viegli. Neapšaubāmi kopības izjūta ir spēcīga.

Ar ko, tavuprāt, īpaši izceļas Vidzemes Augstskola?

Vidzemes Augstskola ir īpaša ar to, ka tā nav liela, un ikvienam ir iespēja izjust kopības sajūtu un apzināties, ka mēs piederam vienai lielai ģimenei. Augstskola piedāvā iespēju izkāpt ārpus savas komforta zonas un darīt kaut ko tādu, kas līdz šim nevienam vēl nav ienācis prātā. Šeit ir radīta vide, kurā studentiem ir iespēja izjust vairāk par jautājumu un atbilžu mācību procesu. Studentiem tiek dota iespēja demonstrēt savas zināšanas citiem, kā arī mijiedarboties un brīvi komunicēt ar saviem pasniedzējiem.

Kā veicas, mācoties attālināti? Kā patika labāk – klātienē vai tomēr attālināti?

Pirmais mācību gads un attālinātās mācības izklausās mazliet ironiski, taču dzīve ar mums izspēlē dažādus jokus. Pielāgošanās attālinātajam mācības procesam nebija tik grūta, kā es sākotnēji biju domājis. Turklāt ‘’Webex’’ platformu, kuru izmantojam mācību procesā, bija patiešām viegli uzstādīt, un nebija vajadzīgs ilgs laiks, lai saprastu, kā tā darbojas. Attālinātās mācības ir pierādījušas, ka tieši efektīva laika vadība, un motivācija ir panākumu atslēga mācībām attālināti. Protams, pietrūkst tikšanās ar saviem kursabiedriem un draugiem, kā arī īstā studentu dzīves pieredze. Es priecājos, ka vismaz studiju sākumā mums bija neliela iespēja pabūt klātienē un iepazīt studentu dzīvi. Pamazām sāku arī pierast attālinātajām mācībām. Ja man būtu jāizvēlas viens vai otrs modelis, es noteikti teiktu, ka vēlos atgriezties klātienē, tomēr esmu jau pieradis mācīties attālinātu un varētu tā arī turpināt.

Kādas grūtības ir radušās (ja ir radušās) mācoties attālināti?

Ar prieku varu teikt, ka attālinātās mācības nav radījušas nekādas grūtības. Lektori šajā laikā ir bijuši lieliski un spējuši noorganizēt lieliskas lekcijas. Ja studiju procesā rodas kādas tehniskas kļūmes, mēs spējam tās kopīgi novērst. Protams, vienmēr var vēlēties lielāku motivāciju, taču tas ir laika jautājums.

Vai varēji padzīvot kopmītnēs? Pastāsti par saviem iespaidiem!

Jā, es līdz attālināto mācību sākumam savu ikdienu pavadīju kopmītnēs. Droši varu teikt, ka kopmītņu dzīve ir neapšaubāmi visizdevīgākā un visnepieciešamākā dzīves pieredze, ko katram studentam būtu, jāizbauda. Dzīve zem viena jumta ar tik dažādiem cilvēkiem patiešām ļauj indivīdam redzēt pasauli ar pilnīgi jaunu perspektīvu. Kopmītnes nav tikai vieta, kurā pārlaist nakti, tā ir daļa no ciešas draugu grupas, kurā iespējams lūgt kursabiedru un citu cilvēku palīdzību, padomu vai vienkārši aprunāties kopmītnes virtuvē.  Es ticu, ka kopmītņu dzīve sagādās ne vienu vien pārsteigumu.

Balstoties uz saviem iespaidiem par Vidzemes Augstskolu, kā Tu to raksturotu trīs vārdos?

Manuprāt, Vidzemes Augstskolu vislabāk raksturo - ģimeniskums, profesionālisms un iespējas.