No 2. līdz 7. martam Vidzemes Augstskolā, sadarbībā ar Vidzemes Atvērto inovāciju centru, norisinājās Nordplus programmas Cireco projekta Intensīvā nedēļa - iedvesmojoša un izaicinoša nedēļa– kurā piedalījās jaunieši no Latvijas, Islandes, Somijas un Igaunijas, lai padziļināti izzinātu apritīgās būvniecības iespējas un izaicinājumus. Nedēļas laikā studenti ne tikai apguva teorētiskās zināšanas, bet arī praktiski strādāja pie apritīgās būvniecības pilotprojekta koncepta, kas nākotnē varētu kalpot par pamatu reālai iniciatīvai, ko prezentēt Latvijas Būvnieku asociācijai.
Mūsdienās, kad būvniecība ir viena no nozīmīgākajām nozarēm Vidzemes reģionā un ir ar lielu ietekmi uz vidi, apritīgās ekonomikas principi kļūst arvien aktuālāki. Tie paredz resursu efektīvu izmantošanu, būvmateriālu atkārtotu pielietošanu un atkritumu samazināšanu, vienlaikus saglabājot augstas kvalitātes un estētikas standartus. Īpaši jāuzsver Vidzemes reģiona loma kokrūpniecībā un augstas pievienotās vērtības koksnes produktu radīšanā. Salīdzinoši ar citiem reģioniem, Vidzemes plānošanas reģionā ir arī liels iedzīvotāju īpatsvars ar specializāciju kokapstrādē.
Šīs starptautiskās nedēļas laikā jauniešu uzdevums bija:
-Izstrādāt apritīgās būvniecības pilotprojekta konceptu, kas ietvertu ne tikai tehniskos risinājumus, bet arī vides un biznesa perspektīvas.
-Analizēt esošos regulatīvos šķēršļus un iespējamās atkāpes, kas var ietekmēt apritīgās būvniecības attīstību.
-Radīt reālu projektu, kas varētu kalpot par bāzi turpmākām diskusijām ar Latvijas Būvnieku asociāciju.
-Iepazīties ar Vidzemes reģiona labajiem piemēram apritīgas būvniecības nozarē.
Šī pieeja parāda, ka apritīgā būvniecība nav tikai teorētiska ideja – tai ir reāls potenciāls kļūt par nozīmīgu virzienu nākotnes būvniecības nozarē.
Iedvesma un jaunās paaudzes redzējums
Lai gūtu praktisku ieskatu un iedvesmotos no nozares profesionāļiem, dalībnieki apmeklēja vairākus uzņēmumus un tikās ar ekspertiem:
- Adventum Tech un Zolt – inovatīvi jaunuzņēmumi, kas attīsta nākotnes risinājumus būvniecībai.
- Aivars Vilguts dalījās ar stāstu par starptautiski apbalvotu ēku Norvēģijā, kas pierāda ilgtspējīgas arhitektūras iespējas.
- SIA "Avoti" un Recycled CLT – vietas, kur koksne tiek izmantota ar mērķi radīt ilgtspējīgus un modernus risinājumus.
- Brigita Bula dalījās ar savu pieredzi arhitektūrā un ilgtspējas integrēšanā dizainā.
- Enerģētikas aģentūras "Sadarbnīca" un Annas koku skola – vietas, kur teorētiskās zināšanas pārtop praktiskā darbībā.
Šīs tikšanās deva jauniešiem plašāku perspektīvu par to, kā apritīgā būvniecība tiek īstenota dažādos līmeņos – no inovatīviem start-up uzņēmumiem līdz ilgtspējīgiem arhitektūras un būvniecības risinājumiem. Intensīvās nedēļas dalībieki guva ieskatu, ka Vidzemes plānošanas reģionā ir labi attīstīta apritīgas koksnes resursu izmantošana. Vidzemes kokrūpnieki, kas pamatā ir MVU, vieglāk un ātrāk, kā konkurējošie citu valstu lielražotāji var izmantot tirgū radušās nišas. Reģiona konkurētspēju apliecina gan veiksmīgi darbojošies uzņēmumi un profesionālās izglītības bāze, gan izejvielu pieejamība
Ne tikai darbs, bet arī kopā būšana
Papildus intensīvajam darbam pie pilotprojekta, dalībniekiem bija iespēja izbaudīt arī neformālas aktivitātes un saliedēties, pateicoties Vidzemes Augstskolas Studentu pašpārvaldei. Komandas gars un kopīgi piedzīvojumi palīdzēja ne tikai labāk iejusties, bet arī veicināja sadarbību un ideju apmaiņu starp jauniešiem.
Kas tālāk?
Starptautiskās nedēļas noslēgumā tika prezentēts pilotprojekta koncepta gala rezultāts, kas piedāvā sistēmisku un praktiski īstenojamu pieeju apritīgās būvniecības ieviešanai. Šis koncepts tagad kalpos kā pamats tālākām diskusijām ar Latvijas Būvnieku asociāciju, ar mērķi veicināt apritīgās būvniecības attīstību Latvijā un ārpus tās.
Šī pieredze apliecināja, ka jaunie profesionāļi ir gatavi iesaistīties un radīt risinājumus, kas maina būvniecības nākotni. Apvienojot starptautisku skatījumu, jaunas idejas un ciešu sadarbību ar nozari, ir iespējams panākt reālas pārmaiņas.
Liels paldies visiem dalībniekiem, mentoriem un organizatoriem – jūs esat tie, kas veido pārmaiņas!