PROJEKTI

Tehnoloģiskie risinājumi apmeklētāju plūsmas pārvaldībai īpaši aizsargājamās dabas teritorijās

ggfh

Anotācija: 2020. gadā, īstenojot kopīgu sadarbību starp Vidzemes Augstskolu un Dabas aizsardzības pārvaldi, tika koncentrēti abu institūciju resursi, lai izveidotu visaptverošu īpaši aizsargājamo dabas teritoriju apmeklētāju uzskaiti – liekot pamatus ilgtermiņa monitoringam.

Lai iegūtu iespējami precīzākus datus, tika iesaistīti vēl citu organizāciju rīcībā esošie dati, apkopoti dati par tūristu mītnēm vai apmeklētību ĪADT tūristu piesaistēs, kur apmeklētāji tiek reģistrēti. Izstrādājot padziļinātu monitoringa metodiku, tika identificētas vietas, kur būtu uzstādāmi stacionārie apmeklētāju automātiskie skaitītāji un kur būtu iespējams izvietot īslaicīgos – pārvietojamos apmeklētāju automātiskos skaitītājus. Tādējādi būtu iespējams rezultātus precīzāk vispārināt uz visām Latvijas ĪADT esošajām tūristu piesaistēm. Šādam nolūkam vajadzīga piecu jaunu apmeklētāju automātisko skaitītāju iegāde, ko paredzēts izvietot īslaicīgi, aptverot daudz plašāku ĪADT skaitu visā Latvijas teritorijā. Tie tiktu darbināti kā pārvietojamie skaitītāji, tostarp vietās, kur nav izveidota DAP infrastruktūra apmeklētājiem, taču apmeklētāju plūsma pastāv. Papildinoši viens vajadzīgs radošs risinājums ūdenstūristu uzskaitēm upēs, kas līdz šim palicis ārpus uzskaišu datu redzesloka (tradicionālie skaitītāji un kameras nedarbojas tik plašā zonā). Tas kopumā sniegtu jaunas zināšanas par apmeklētāju plūsmas dinamiku, antropogēno slodzi, publisko investīciju atdevi un datus risinājumiem par noslodzes plānošanu, ilgtspējīga tūrisma risinājumiem, vides izglītības potenciālu u.c. Iegūtie dati būs attiecināmi uz Latvijas situāciju kopumā, lai tos izmantotu pamatotu teritorijas apsaimniekošanas un aizsardzības lēmumu pieņemšanai ikdienā un rastu risinājumus efektīvākai apmeklētāju plūsmas vadībai ĪADT. Monitoringa metodika paredz, ka dati varētu tikt salīdzināti savstarpēji un secīgi uzkrātos ik gadu. Savukārt jau izveidota ģeotelpiskā datu uzkrāšanas platforma un filtri ļautu viegli atlasīt vajadzīgo periodu teritoriju vai kādu ĪADT kategoriju.

Īstenošanas periods: 01.06.2021.-31.10.2022.

Finansētājs/ programma: Latvijas vides aizsardzības fonds

HESPI loma: Projekta īstenotājs

Sadarbības partneri: Dabas aizsardzības pārvalde

Kopējais finansējums: 16538,89 EUR

Projekta zinātniskais vadītājs (e-pasts): HESPI vadošais pētnieks Andris Klepers (Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.)

Iesaistītais personāls: HESPI zinātniskais personāls Agita Līviņa

Vairāk: https://www.hespi.lv/lv/node/546 

Image

Vidzemes Augstskola, Cēsu iela 4, Tērbatas iela 10, Valmiera, LV-4201, Latvija

Reģ. Nr. LV90001342592

KONTAKTI | REKVIZĪTI