JAUNUMI

Ilgritīgs tūrisms Latvijā: ceļš no modes lietas līdz nākotnes stūrakmenim

5. decembrī Latvijas tūrisma foruma ietvaros ViA profesore, vadošā pētniece Agita Līviņa uzrunāja tūrisma nozares uzņēmumus un speciālistus, aicinot uz savstarpēju sadarbību, lai īstenotu ilgtspējīgu attīstību un aprites ekonomikas principus tūrismā.

Kas ir ilgritīgs tūrisms? Šis termins pētnieku komandai radās tieši apspriežot un meklējot tūrisma foruma stāstam atbilstošāko un uzrunājošāko nosaukumu. Ilgtspējīga attīstība, zaļais kurss, aprites ekonomika, klimatneitralitāte ir jēdzieni, ko profesore iztirzā savā uzrunā. “Lai no resursu patēriņa, to izmešanas atkritumos pārietu uz atkārtotu resursu izmantošanu, to pārveidošanu citos produktos, pakalpojumos vispirms ir nepieciešama domāšanas veida maiņa, atbilstoša infrastruktūra un sistemātiska pieeja. Tas nozīmē, ka vienā mirklī izmaiņas nevar notikt, lai organizācijas un tūristi, mūsu viesi būtu izmainījušies. Šo varam salīdzināt ar procesu, kurā no skaista, trekna, krāsaina, spoža kāpura attīstās un izaug tauriņš, kas dabas ekosistēmā veic svarīgas funkcijas. Vienlaicīgi tās ir nelielas darbības vietējā līmenī, kopīgi darot daudzās vietās kopā, radot būtiskas izmaiņas, vēlams pozitīvas, “ uzver Agita Līviņa.

“Par ilgtspējīgu attīstību, īpaši apritīgiem risinājumiem ne tikai vienā tūrisma kategorijā, bet visā tūrisma sistēmā kā visaptverošs skatījums (holistisks) ir mūsu pētījums, ko gribu salīdzināt ar stafeti –  gan tūrisma nozari, gan paša pētījuma veikšanu. Stafete prasa gan pārdomātu spēka sadalījumu, gan arī to, lai stafetes kociņš no viena dalībnieka nonāk pie nākošā un tā līdz finišam, bet, ja viens posms vai pakalpojums sniedzējs izkrīt/ nogurst ilgtspējā, tad finišs nav sasniegts. Mūsu pētījums atšķirībā no citiem tieši risina starpdisciplinaritāti kā vienotu veselumu, kas reizē ir pētnieku komandas lielākais izaicinājums. Mūsu pirmais uzdevums ir Latvijas tūrisma sistēmas apritīguma un zaļā kursa ieviešanas brieduma līmeņa sākotnējā noteikšana, kas sākas ar nozares organizāciju dalību pētījumā, aizpildot aptaujas anketu. Šis izejas punkts - pamats ir svarīgs, lai tālākā būve būtu stabila un noturīga jeb citiem vārdiem sakot – no pētījuma 1. daļas iegūtās informācijas būvētu konceptuālu funkcionālo modeli, kas pāraug biznesa modelī, palīdzot saprast ieguldījumus, atmaksāšanos. Un izstrādāt rekomendācijas politikas veidotājiem par atbalsta instrumentiem nozarē.”

Uzrunas noslēgumā Agita Līviņa izsaka pateicību 120 tūrisma organizācijām, kas jau ir aizpildījušas pētījuma aptauju, un aicina iesaistīties arī citus nozares pārstāvjus. Agita Līviņa noslēdz: “Latvijas tūrisma ilgritīgums balstās: dabas daudzveidības saglabāšanā, kas ir gan nozīmīgs resurss, gan nacionālā vērtība; precīzā un mērķētā sadarbībā, izvēloties īsās piegādes ķēdes; īpašniekos un darbiniekos, zinošos, pieredzējušos, ar prasmēm; un pētījumos, ticamos datos balstītos lēmumos, rīcībās, kas nojauc šķēršļus un rada stimulus un atbalstu jauniem proaktīviem, finansiāli pamatotiem risinājumiem. Kā pētnieki esam gatavi sniegt savu roku, lai pēda, ko atstājam ir ar mazu nospiedumu, zaļa un ilgritīga kā šodienas smilšu prezentācija.”

Pētījums tiek īstenots fundamentālo un lietišķo pētījumu projekta “Resursu un procesu novērtējums apritīguma un zaļā kursa ieviešanai tūrisma sistēmā (CirToS)”, projekta Nr. lzp-2023/1-0478, ietvaros.

 

cirtus_logo.png

Image
Image

Vidzemes Augstskola, Cēsu iela 4, Tērbatas iela 10, Valmiera, LV-4201, Latvija

Reģ. Nr. LV90001342592

KONTAKTI | REKVIZĪTI