JAUNUMI

Līdz 20.maijam augstskolas var pieteikties profesionālās pilnveides izglītības programmu izstrādes un realizācijas atbalstam Mikrokvalifikāciju izmēģinājumprojektā

Vidzemes Augstskola no 2025. gada 23. aprīļa izsludina pieteikšanos profesionālās pilnveides izglītības programmu izstrādes un realizācijas atbalstam, kas veicinās darba tirgus prasībām un katra individuālām interesēm atbilstošu profesionālo pilnveidi.

Mikrokvalifikāciju izmēģinājumprojekta mērķis ir veidot kvalitatīvu, darba tirgus prasībām un pieaugušo mērķgrupas vajadzībām atbilstošu profesionālās pilnveides izglītības piedāvājumu, izstrādājot profesionālās pilnveides izglītības programmas, kuras atbilst Profesionālas izglītības likuma 5. panta noteiktajam 5., 6. un 7. profesionālās kvalifikācijas līmenim.

Konkursā var piedalīties Latvijas Republikas:

  • valsts lietišķo zinātņu augstskolas,
  • valsts lietišķo zinātņu universitātes,
  • mākslu un kultūras universitātes,
  • valsts augstskolu dibinātas koledžas.

Kopējais pieejamais finansējums 2025. gadā ir 316 467 EUR. Viena projekta maksimālais finansējums nepārsniedz 31 646,00 EUR. Pretendentiem ir pienākums nodrošināt vismaz 10 % līdzfinansējumu.

Vidzemes Augstskolas rektore Ph.D. Agnese Dāvidsone uzsver, ka jau kopš pagājušā gada nogales par izmēģinājuma projektu bijusi liela interese no iespējamiem partneriem gan izglītības jomā, gan privātajā sektorā. Pieredze, ko iegūsim, palīdzēs pilnveidot un paplašināt iespējas ikvienam Latvijā iegūt tās prasmes, kādas ir nepieciešamas gan individuālu karjeras mērķu sasniegšanai, gan arī dažādu tautsaimniecībai svarīgu nozaru izaugsmei.

Pieteikumus var iesniegt līdz 2025. gada 20.maijam (ieskaitot). Tos vērtēs neatkarīga ekspertu komisija, ņemot vērā atbilstības un kvalitātes kritērijus. Atbalstītajiem projektiem jāpabeidz plānotās aktivitātes līdz 2025. gada 12. decembrim.

Ar konkursa nolikumu, pieteikšanās veidlapām, kā arī detalizētu informāciju par prasībām, vērtēšanas kritērijiem un finansējuma sadalījumu interesenti var iepazīties vietnē https://www.mikroapliecinajumi.lv/index.php/pieteikt-kursu

Papildu informācija Vidzemes Augstskolā (Tērbatas ielā 10,Valmierā, tālr. 28374150, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.).

mikroapliecinajumi

 

Pāreja uz apritīgu tūrismu: kad zināšanas un pieredze apvienojas ilgtspējai

Ar gandarījumu informējam, ka pētnieku komanda no Vidzemes Augstskolas (vadošā pētniece Sarmīte Rozentāle, zinātniskās asistentes Dace Dance un Māra Grīnberga-Šilaua) un Banku augstskolas doktorante Marta Kontiņa ir uzsākusi sadarbību ar pirmajiem tūrisma nozares uzņēmumiem, kas piekrituši piedalīties pētījumā par aprites ekonomikas un Eiropas Zaļā kursa principu ieviešanu tūrisma organizācijās Latvijā.

Pētījums tiek īstenots fundamentālo un lietišķo pētījumu programmas ietvaros (projekts “CirToS”, Nr. lzp-2023/1-0478) un tā mērķis ir izstrādāt rekomendācijas ilgtspējīgas attīstības paātrināšanai, balstoties zinātniskā novērtējumā un sadarbībā ar nozares dalībniekiem.

Uzņēmumiem dalība pētījumā sniedz būtiskus ieguvumus, tai skaitā:

  • visaptverošu sava uzņēmuma apritīguma brieduma līmeņa novērtējumu,
  • izpratni par “zaļā audita” veikšanu un pašnovērtējuma metodiku,
  • praktiskus scenārijus un ieteikumus turpmākai vides un resursu ilgtspējas uzlabošanai, ņemot vērā arī iespējamos ekonomiskos ieguvumus.

Pētījuma norise ietver strukturētu novērtējuma un sadarbības procesu vairākos posmos – sākot ar intervijām, kvantitatīvu datu analīzi, padziļinātu izpēti uzņēmuma procesos līdz stratēģisku scenāriju izstrādei.

Projekta pirmajā fāzē iesaistījušies dažādi tūrisma nozares pārstāvji, kas pārstāv plašu Latvijas tūrisma ekosistēmas spektru:

  • Lauku un dabas tūrisms – naktsmītnes, ēdināšana un vides baudīšana (SIA “Kārļa Muiža”),
  • Kultūrvēsturiskais un dabas izziņas tūrisms – pilis, muzejrezervāti un vēstures mantojuma apsaimniekotāji (SIA “Saule Bīriņu Pils”Turaidas muzejrezervāts, SIA “Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs”),
  • Starptautiskā viesmīlība – viesnīcu un konferenču pakalpojumi (Radisson Hospitality Baltics SIA / Radisson Blu Latvija Conference & Spa Hotel, Riga),
  • Vietējās garšas tūrisms –  tūrisma un degustāciju programmas un ēdināšana (SIA “Valmiermuižas alus”SIA “Līgatnes vīna darītava”, SIA "Ciambella"/Restorāns Kaļķu vārti),
  • Aktīvais un sporta tūrisms – sporta un brīvā laika pakalpojumu sniedzēji (SIA “Eži”Latvijas Nacionālā sporta centra sporta bāze Bobsleja un kamaniņu trase “Sigulda”  ),
  • Pasākumu tūrisms un organizēšana – notikumu veidošana, grupu vadība, tūrisma pasākumi (SIA “3K MANAGEMENT”),
  • Mobilitātes pakalpojumi tūrisma atbalstam – reģionālie pasažieru pārvadājumi (SIA “VTU Valmiera”).

Šī daudzveidība nodrošina iespēju pētījumā analizēt un salīdzināt dažādus uzņēmējdarbības modeļus tūrisma nozarē, vienlaikus sniedzot katram uzņēmumam individuālus un praktiski pielietojamus ieteikumus ilgtspējīgas attīstības virzienā.

Pateicamies uzņēmumiem par iesaisti un atsaucību – Jūsu līdzdalība ir būtiska gan pētniecībai, gan nozarei kopumā!

23. aprīlī aicinām uz militārās tehnikas demonstrējumiem un diskusiju “Visaptverošā valsts aizsardzība Latvijā. Mana loma.”

Trešdien, 23.aprīlī, Vidzemes Augstskolā un teritorijā pie augstskolas (Cēsu ielā 4) notiks pasākums “Visaptverošā valsts aizsardzība Latvijā. Mana loma.”!

 Plkst. 10:00–12:00

🔗 būs skatāmi militārās tehnikas demonstrējumi;

🔗 tematiska foto izstāde.

Aicinām arī apmeklēt:

🔗 Vidzemes Augstskolas vadošā pētnieka un vēsturnieka Gata Krūmiņa priekšlasījumu “Ko nozīmē valstiskās neatkarības zaudēšana: Latvijas pieredze PSRS okupācijā”

🔗paneļdiskusiju, kurā piedalīsies Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigādes komandieris pulkvedis Oskars Kudlis, Drošības un stratēģiskās pētniecības centra direktors Dr.sc.pol. Toms Rostoks un Vidzemes Augstskolas Arhitektūras un būvniecības studiju virziena lektore, zemessardze Marija Katrīna Dambe.

Paneļdiskusijas moderators – Gatis Krūmiņš.

Pasākumu organizē Vidzemes Augstskola un Aizsardzības ministrija.

 

DISKUSIJA PLAKATS 2

SIPAS projekta sanāksmē Indijā tiek strādāts pie tūrisma izglītības attīstības kopā ar nozares pārstāvjiem

Vidzemes Augstskolas pārstāvji Agita Līviņa, Agita Šmitiņa, lgvars Ābols un Aigars Andersons no 13. līdz 22. aprīlim piedalās Erasmus+ kapacitātes stiprināšanas projekta "SIPAS - Ilgtspējības un tehnoloģiju veicināšana tūrisma, viesmīlības un pakalpojumu studijās, izmantojot stratēģiskās nozares partnerības" kopējos darbsemināros un partneru tikšanās sapulcēs Indijā- Pondičeras Universitātē un Tūrisma un viesmīlības vadības nacionālais institūtā Haiderabādā.

Pondičeras Universitātē bija sapulcējušies Indijas tūrisma nozares pārstāvji un tikšanās laikā pārrunāja nozares aktualitātes, problēmas, idejas tālākai sadarbībai, plānojot vairāku izglītības moduļu izstrādi un ieviešanu augstskolu tūrisma izglītības programmās. Agita Līviņa pasākumu atklāja ar runu, ieskicējot mērķtiecīga darba nozīmi, lai sadarbība rezultētos ar konkrētiem darbiem, savukārt Agita Šmitiņa prezentācijā uzsvēra studentu uzņēmējprasmju attīstīšanas nozīmīgumu augstskolā, kā arī izstāstīja Vidzemes Augstskola pieredzi dažādu uzņēmējdarbības prasmju veicinošu pasākumu organizēšanā.

Tūrisma industrijas sanāksmē piedalījās aptuveni 40 dalībnieki no dažādām organizācijām – viesnīcām, kūrortiem, pašvaldībām, tūrisma izglītības un dabas aizsardzības nevalstiskajām organizācijām, ēdināšanas uzņēmumiem, tūrisma aģentūrām un tūrisma objektiem. Sanāksmē tika izceltas vairākas nozīmīgas atziņas par situāciju Pondičeras tūrisma nozarē. Tika uzsvērta tūrisma un viesmīlības profesiju zemā prestiža problēma, kas bieži tiek izvēlētas kā pēdējā studiju izvēle, ņemot vērā lielo darba apjomu un zemo atalgojumu. Nozīmīga tēma bija arī virstūrisma riski – tika akcentēts, ka ir svarīgi nepieļaut pārmērīgu tūristu plūsmu, kā arī izvairīties no kultūras mantojuma pārbūves, bet gan saglabāt un izcelt to kā vērtību, rūpējoties par tā sakoptību. Īpaši interesanta bija diskusija par paaudžu atšķirībām – mūsdienās daudzās ģimenēs aug tikai viens bērns, un jaunieši izrāda būtiski atšķirīgu uzvedību. Augstskolām ir jāspēj saprast šīs pārmaiņas un jāpielāgojas darbam ar jaunās paaudzes studentiem. Tāpat tika uzsvērta atkritumu apsaimniekošanas un piesārņojuma problēmu nozīmība tūrisma jomā. Dalībnieki sniedza arī labos piemērus, kā nozare spēj risināt šos jautājumus. Viena no dalībniecēm bija viesnīcas ilgtspējas vadītāja, kas akcentēja, cik būtiski ir domāt par ilgtspēju plašā nozīmē – ekonomiskajā, sociālajā un vides kontekstā.

Projekta partneri bija arī goda vizītē pie Pondičeras štata tūrisma ministra Shri. K. Lakshminarayanan, informējot par tūrisma izglītības attīstīšanas iespējām SIPAS projekta laikā, stiprinot akadēmiskās jomas profesionāļu un industrijas ekspertu kopīgo sadarbību.

Vizīte turpināsies Tūrisma un viesmīlības vadības nacionālais institūtā Haiderabādā (National Institute of Tourism and Hospitality Management), kur notiks gan tālākā projekta gaitas pārrunāšana, gan arī īsas lekcijas un darbnīcas Indijas studentiem un industrijas pārstāvjiem.

LV Līdzfinansē Eiropas Savienība PANTONE

Šo projektu līdzfinansē Eiropas Savienība. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.

 

Pētniece no Ukrainas divu gadu garumā gūst pētniecības pieredzi Vidzemes Augstskolā

Noslēgusies Ukrainas pētnieces, Ph.D. Jūlijas Kovalenko pieredze Vidzemes Augstskolā, kuras laikā notika intensīvs darbs pētniecības projektā “CineGame Ukraine” ar mērķi pētīt kino naratīva jeb vēstījuma principus un stiprināt kinematogrāfijas studentu prasmes veidot stāstus mūsdienu kinolentēm.

Projekts tika īstenots ar Eiropas Komisijas atbalstu, kura mērķis bija atbalstīt pētniekus no kara skartās Ukrainas, piedāvājot viņiem pajumti un profesionālu atbalstu. Divu gadu laikā projekts sniedzis daudzpusīgas iespējas pētniecei Jūlijai Kovalenko iegūt pieredzi Eiropas pētniecības telpā.

“Latvija mani ir apbūrusi jau no pirmās dienas. Man patīk latviešu dziesmas un dejas, valoda un daba, svētku tradīcijas, dzīvesveids un vērtības. Jūtos laimīga, ka esmu daļa no šīs valsts, kopienas un kultūras. Kopš ierašanās šeit es smaidu. Latvija ir spilgts kontrasts, salīdzinot ar kara skarto Ukrainu. Pēc stažēšanās, dalības zinātniskos forumos un viesošanās dažādās Eiropas valstīs Latvija man joprojām ir skaistākā vieta,” stāsta J. Kovalenko.

Ar Eiropas Komisijas finansiālu atbalstu ir publicēti divi augsta līmeņa raksti, kas atspoguļo pētniecības rezultātus. Ir sagatavoti divi projektu pieteikumi ar cerību nodrošināt Jūlijas darbu Eiropas pētniecībā arī turpmāk. Pieteikumu mērķis ir programma “Radošā Eiropa”, kuras konkursā 2025. gada maijā Jūlija startēs kopā ar kolēģiem no Vidzemes Augstskolas, Jonijas universitātes (Grieķija), Sanktpeltenes (Austrija) un Saksijas (Nīderlande) Lietišķo zinātņu augstskolām. 

Ukrainas pētniece piedalījusies starptautiskās zinātniskās konferencēs un pieredzes apmaiņas vizītēs, līdzās Marijas Sklodovskas-Kirī stipendijai izmantojot arī programmas “Erasmus+” starptautiskās mobilitātes iespējas, kas viņai kā vēlētai pētniecei bija pieejamas ar ViA atbalstu.

ViA Atvērtās universitātes ietvaros Jūlija apmeklējusi lekciju kursus par latviešu kultūru un kino, stiprinājusi angļu valodas zināšanas. Viņa ieguvusi latviešu valodas B2 sertifikātu mācību centrā BUTS. Projekta rezultāti ir plaši atspoguļoti starptautiskās tīklošanās aktivitātēs:

  • Eiropas Zinātnieku naktī 2023. gada septembrī
  • Pēcdoktorantu skolā Institut National de Recherche pour l’Agriculture, l’Alimentation et l’Environnement (Parīze) 2024. gada oktobrī 
  • Kauno Kolegija starptautiskajā nedēļā (Kauņa, 2024. gada maijs)
  • Mācību nedēļā Donjas Goricas universitātē (Melnkalne, 2024. gada aprīlis)
  • Starptautiskajā nedēļā “Connecting Europe” (Sanktpeltenes Lietišķo zinātņu augstskola, 2024. gada novembris)
  • Mācību nedēļā “Local and Global Education” (Akureiras universitāte, 2024. gada maijs)
  • European Research & Innovation Days 2024 (Brisele, 2024. gada marts)
  • Filipa Švarca un Inspireurope Forumā (Berlīne, 2024. gada aprīlis)
  • Steminist – Sievietes zinātnē, Marijas Sklodovskas Kirī aktivitātes, 2024. gada februāris 

Projekta laikā īstenota sadarbība ar jauno mediju māksliniekiem un radošajiem inženieriem Kristapu Biteru un Matīsu Stepiņu. Viņu vadībā ir izveidota virtuāla platforma CineGame, kas apvieno digitālās mākslas stilistiskos motīvus ar kino naratīva veidošanas principiem, ukraiņu kino un mākslas darbu paraugiem. Platforma pieejama https://cinegame.va.lv/

Pētniecības rezultātus atspoguļojoši raksti:

  1. Kovalenko, Y., Gintere, I., Misjuns, A. (2025). Using Serious Art Games to promote the Circulation of Ideas Embodied in Contemporary Aesthetics. Proceedings of the 17th International Conference of Computer Supported Education. Institute for Systems and Technologies of Information, Control and Communication, Prague (Scopus/Web of Science).
  2. Gintere, I., Kovalenko, Y., Misjuns, A., Peters, J. (2025). The Weirdness – Openness Paradigm in Contemporary Aesthetics. Cogent Arts & Humanities (2. kvartile). Taylor & Francis, doi: 10.1080/23311983.2025.2469438, available at: http://dx.doi.org/10.1080/23311983.2025.2469438  

Starptautiskas zinātniskas konferences:

  1. Kovalenko, Y., Gintere, I., Misjuns, A. (2025). Using Serious Art Games to promote the Circulation of Ideas Embodied in Contemporary Aesthetics. 17th International Conference of Computer Supported Education. Porto, 1st-3rd April 2025.
  2. Kovalenko, Y. (2025). CineGame Ukraine: Integrating Gamification in Filmmaking Education through Interactive Storytelling. INNOVATIONS IN PUBLISHING, PRINTING AND MULTIMEDIA TECHNOLOGIES. 18th International scientific-practical conference. Kaunas Kolegija, Lithuania, 10th April, 2025.
  3. Kovalenko, Y. (2024). Immersive Narratives: Blending Cinematic Storytelling with Serious Gaming and Interactive Filmmaking. International Scientific Conference of Vidzeme University of Applied Sciences “Society. Technologies. Solutions”, April 12th, 2024.
  4. Kovalenko, Y. (2024). Updating and preservation of audiovisual collections in the digital space of Ukraine. The 9th Baltic Sea Region Film History Conference. Academy of Culture, Riga (Latvia), June 6th-8th, 2024 “Exploring the Past and Future of Audiovisual Media in the Baltic Sea Region: Archives, Digital Platforms, Researchers and Spectators”.

Eiropas pētniecības un inovācijas programmas “Apvārsnis Eiropa” apakšprogrammas “Marijas Sklodovskas Kirī aktivitātes” konkursa “MSCA4Ukraine” projekts “CineGame Ukraine: Pētniecībā balstīta digitāla mākslas spēle par Ukrainas kino ar mērķi atbalstīt kinematogrāfisko izglītību un prasmes veidot kino naratīvu” sadarbībā ar Harkivas Valsts Kultūras akadēmiju Nr. 1233058

EN Funded by the EU POS

Logo 1

Image
Image

Vidzemes Augstskola, Cēsu iela 4, Tērbatas iela 10, Valmiera, LV-4201, Latvija

Reģ. Nr. LV90001342592

KONTAKTI | REKVIZĪTI