JAUNUMI

Vidzemes Augstskolas studenti dodas atklāt militārā mantojuma vēsturiskās liecības

Nedēļā pirms Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadienas Vidzemes Augstskolas studenti kopā ar VA#MILT projekta pētniekiem devās izziņas braucienā uz Latgali, apmeklējot dažādas vietas, kuru izpēte sniedza būtisku un nozīmīgu informāciju par Latvijas neseno vēsturi.

Brauciena laikā studenti apmeklēja vairākas vēstures kontekstā vērtīgas vietas, tostarp Stompaku purva nacionālo partizānu apmetnes vietu , privāto muzeju "Abrene istabas", Grīvas meža masīvu, Daugavpils cietoksni un Sventes kara tehnikas kolekciju.  Šie pieturas punkti sniedza ieskatu Latvijas vēsturē un militārajā aizsardzībā Aukstā kara periodā. Lai ceļojums būtu ne tikai interesants un izklaidējošs, bet arī saturiski noderīgs, būtisku atbalstu dalībnieki saņēma gan no militārā mantojuma pētniekiem, brauciena vadītājiem - Vidzemes Augstskolas pasniedzējiem Ivetas Druvas- Duvaskalnes, Ilzes Grīnfeldes un Tāļa Pumpuriņa, gan vietējo gidu izpildījumā.

Pētnieki dalījās ar studentiem ar projektā līdz šim jau izpētīto un mudināja iedziļināties militārā mantojuma potenciālā un problemātikā. Papildus ekskursijām, studenti veica arī iedzīvotāju aptauju, lai noskaidrotu vietējo iedzīvotāju viedokļus un pieredzi saistībā ar šīm vēsturiskajām vietām un to nozīmi mūsdienās. Šāda aptauja palīdzēja labāk izprast sabiedrības attieksmi pret reģiona vēsturi un veicināja studentu izpratni par Latgales kultūras un vēsturiskā mantojuma saglabāšanu. Iegūtā informācija tiks izmantota pētījumā “Latvijas teritorijā esošā Padomju okupācijas perioda militārā mantojuma sociālekonomiskā vērtība iesaistīto pušu skatījumā: saglabāt vai aizmirst?”.

Šis brauciens bija daļa no Vidzemes Augstskolas studentu aktivitātēm, kas veicina gan akadēmisko izaugsmi, gan interesi par Latvijas vēsturi un kultūru, kā arī veicina aktīvu iesaisti sabiedrības dzīvē.

Šo pētījumu finansē Latvijas Zinātnes padome, projekts “Latvijas teritorijā esošā Padomju okupācijas perioda militārā mantojuma sociālekonomiskā vērtība iesaistīto  pušu skatījumā: Saglabāt vai aizmirst? (VA#MILIT)”, projekta Nr. lzp-2024/1-0565.

militārā projekta vizual

Papildus informācijai:

Linda Veliverronena

projekta vadītāja, vadošā pētniece

E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Lasāma jaunākā UNESCO katedras ziņu lapa

Jaunākajā Vidzemes Augstskolas (ViA) UNESCO katedras "Biosfēra un cilvēks" ziņu lapā varam lasīt par dažādiem aktuāliem pasākumiem un iniciatīvām:

  • Vidzemes Augstskola stiprina starptautisko sadarbību tūrisma izglītībā Indijā
  • Tūrisma organizācijas un vadības 3.kursa studentes mācību praksē-ekskursijā Itālijā
  • UNESCO globālais izglītības monitoringa ziņojums “Līderība izglītībā: vadīt uz kopīgu mērķi”
  • Aicina uz semināru "Tūrisma konkurētspējas vadība: jēgpilna ilgtspēja un datu inteliģence"
  • Izsludināta pieteikšanās MAB jauno zinātnieku balvai 2025
  • Vidzemes Augstskolā norisinājās tūrisma virziena draugu darbseminārs: Tūrisma izglītības nākotnes ceļi
  • Aicina baudīt dabu bez drūzmas mazāk zināmās dabas teritorijās
  • Dabas aizsardzības pārvalde atgādina par mobilo aplikāciju “Dabas Tūrisms”

Ziņu lapu veido Vidzemes Augstskolas Zinātniskā institūta UNESCO katedra "Biosfēra un cilvēks" sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi un UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju.

Ziņu lapa pieejama šeit.

E³UDRES² Intensive I Living Labs: 2025 From Art to Extreme: Unmasking Harm in Creative Industries

 

No 15. līdz 19. septembrim E³UDRES² alianse organizēs I Living Lab ar tēmu "No mākslas līdz galējībai: Kaitējuma atmaskošana radošajās industrijās".

Vai esi gatavs izpētīt radošo mediju spēku un radīt patiesu ietekmi? E³UDRES² Intensīvā I Living Lab atgriežas 2025. gada septembrī un aicina Tevi izzināt radošo mediju spēcīgo ietekmi, atklājot gan to gaišās, gan tumšās puses. Tu strādāsi starptautiskās un starpdisciplinārās komandās, lai atmaskotu dažādu mediju saturā esošos apdraudējumus un izstrādātu inovatīvas stratēģijas kaitīgo naratīvu apkarošanai, piemēram, dezinformācijas, viltus ziņu, vardarbības un radikalizācijas jomā.

Programmas centrā ir reāli izaicinājumi radošajās industrijās. Izmantojot dizaina domāšanas pieeju, studenti kopīgi veidos risinājumus, kas veicina pozitīvu mediju praksi un sekmē iekļaujošāku un empātiskāku sabiedrību.

Studenti padziļinās savas zināšanas par medijiem, pilnveido sadarbības un problēmu risināšanas prasmes un radīs jēgpilnas pārmaiņas. Pievienojies šim aizraujošajam ceļojumam.

3 iemesli, kādēļ piedalīties I Living Lab:

✅ Tu iepazīsi jaunus cilvēkus no dažādām valstīm, kultūrām un disciplīnām
✅ Tu strādāsi pie reāliem izaicinājumiem, ko iesnieguši uzņēmumi vai citas iestādes, veicinot Eiropas reģionu attīstību
✅ Tu uzlabosi tādas prasmes kā analītiskā domāšana, problēmu risināšana, radošums un starpkultūru komunikācija

Vairāk informācijas: Intensive I Living Labs 2025 | E³UDRES²

PIESAKIES: Intensive I Living Lab 2025: Registration | E³UDRES²

Ekrānuzņēmums 2025 05 07 094518

Atklāta studentu pētniecisko darbu plakātu izstāde

30. aprīlī, Vidzemes Augstskolā tika atklāta pirmā studentu pētniecisko darbu plakātu izstāde, kurā apskatāmi astoņi studentu pētījumi. Plakātos iespējams iepazīties ar darba mērķi, jautājumiem, teorētisko pamatojumu, kā arī iegūtajiem datiem un secinājumiem.

Pētījumus 2024./2025. akadēmiskajā gadā veikuši “Komunikācijas un sabiedrisko attiecību” un “Mediju studijas un žurnālistikas” 2. un 3. kursa studenti – Anna Paula Punkstiņa, Annija Beire, Marta Daniela Kaņepe, Sergejs Bičkovs, Sandija Ance Vītola, Asunta Adreta Kalviņa, Adrija Raiveta Kaire, Evelīna Krakope. Studentus darba izstrādes procesā atbalstījuši darbu vadītāji – Dr. psych. Vineta Silkāne, Dr. sc.comm. Jānis Buholcs, Phd. Anna Broka, Mg.sc.comm. Liene Ločmele un Mg.sc.comm. Māra Arāja.

Liela daļa darbu ir saistīti ar sociāliem medijiem – piemēram, to lomu jauniešu attieksmes veidošanā par rasu un etniskajām grupām, sociālo mediju lietotāju influenceru reputācijas uztvere. Tāpat ir darbi, kas saistīti ar nepilsoņu mediju patēriņu, realitātes šovu patēriņu, pilsoniskās līdzdalības pieredze, sportistu personiskā zīmola veidošana un citas aktuālas tēmas.

“Pētījumu plakāti ļaus studentu darbiem “dzīvot” ilgāk, jo bieži tiek izstrādāti ļoti aktuāli, vērtīgi darbi un tad ir žēl, ka par tiem neuzzina plašāka publika. Tāpat ceru, ka no tiem iedvesmosies arī citi studenti, domājot par savu nākamo darbu tēmām, kā arī – ļaus arī citiem augstskolas pārstāvjiem un viesiem uzzināt, cik daudz interesantu pētījumu notiek mūsu studiju virzienā,” uzsver Māra Arāja, Informācijas un komunikācijas studiju virziena direktore.

Studentu pētījumu plakāti Vidzemes Augstskolā, Cēsu ielā 4 būs apskatāmi līdz 12. maijam, savukārt pēc tam tie tiks izstādīti arī otrā augstskolas ēkā – Tērbatas ielā 10.

WRO Latvija finālā ceļazīmi uz Singapūru izcīna komandas - LabLab Families Team, Čaklie bebri un BlackCom Seniori

26. aprīlī norisinājās Pasaules Robotu olimpiādes (WRO) Latvijas fināls, kur komandas divās kategorijās - RoboMission un FutureInnovators - trīs vecuma grupās sacentās par ceļazīmi uz WRO Pasaules finālu, kas 2025. gadā norisināsies Singapūrā.

"Prieks redzēt, kā WRO kopiena aug! Vēl lielāks prieks redzēt, ka jaunieši nebaidās no izaicinājumiem, spēj "izkāpt no kastes" un piedāvāt inovatīvus robotu risinājumus," pauž sacensību organizators Oskars Java.

O.Java saredz potencioālo kategorijā "Future Innovators", kas ir uz projektiem vērsta kategorija ar plašākām iespējām piedāvāt nebijušus risinājumus. "Šogad, kā pirmajā sezonā, kad kategorija pieejama Latvijas jauniešiem, to organizējām kā iepazīšanās sacensības vienas dienas mentoru vadīta hakatona formātā. Šis formāts nostrādāja tik labi, ka jau nolēmām šo pieeju izmantot nākamā gada janvārī izsludinot Future Innovators sezonas noteikumus. Proti, komandas ieradīsies uz hakatonu un tikai uz vietas uzzinās, kas ir sezonas misija, kura jārisina ar robotu palīdzību. Šī pieeja visiem dos vienādu starta pozīciju un pavērs vairāk vietas radošumam un jaunām, nebijušām idejām. Dienas beigās būtu gatavs robota koncepts, kam līdz WRO Nacionālajam finālam aprīlī tikai nāksies uzrakstīt programmatūras kodu un izdomāt, kā to labāk prezentēt tiesnešiem," turpina O.Java.

Scensību laureāti:

RoboMission kategorija

Elementary vecuma grupa (8-12 gadi)

  1.  vieta LabLab Families Team
  2. vieta VP meistari
  3. vieta J4 Miniboti

Junior vecuma grupa (11-15 gadi)

  1. Čaklie bebri
  2. J E R RocketStars 
  3. Latvian Patriots

Senior vecuma grupa (14-19 gadi)

  1. BlackCom Seniori
  2. Gold BlackCom
  3. SpaceDog

Sacensības notika sadarbībā ar:
Valmieras novada pašvaldība
EDUTUS Universitāte, Ungārija
MikroTik
Valmieras Stikla Šķiedra
Valmieras Tehnikums
VALPRO

ATTĒLU GALERIJA

Ja arī tu vēlies apgūt robotiku, tad piesakies LabLab labās prakses robotikas laboratorijas nodarbībām, kas paredzētas visai ģimenei.

Kontaktinformācija:

Anna Skruode

T. 29647622

E-pasts Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

 

Image
Image

Vidzemes Augstskola, Cēsu iela 4, Tērbatas iela 10, Valmiera, LV-4201, Latvija

Reģ. Nr. LV90001342592

KONTAKTI | REKVIZĪTI