Ar gandarījumu informējam, ka pētnieku komanda no Vidzemes Augstskolas (vadošā pētniece Sarmīte Rozentāle, zinātniskās asistentes Dace Dance un Māra Grīnberga-Šilaua) un Banku augstskolas doktorante Marta Kontiņa ir uzsākusi sadarbību ar pirmajiem tūrisma nozares uzņēmumiem, kas piekrituši piedalīties pētījumā par aprites ekonomikas un Eiropas Zaļā kursa principu ieviešanu tūrisma organizācijās Latvijā.
Pētījums tiek īstenots fundamentālo un lietišķo pētījumu programmas ietvaros (projekts “CirToS”, Nr. lzp-2023/1-0478) un tā mērķis ir izstrādāt rekomendācijas ilgtspējīgas attīstības paātrināšanai, balstoties zinātniskā novērtējumā un sadarbībā ar nozares dalībniekiem.
Uzņēmumiem dalība pētījumā sniedz būtiskus ieguvumus, tai skaitā:
- visaptverošu sava uzņēmuma apritīguma brieduma līmeņa novērtējumu,
- izpratni par “zaļā audita” veikšanu un pašnovērtējuma metodiku,
- praktiskus scenārijus un ieteikumus turpmākai vides un resursu ilgtspējas uzlabošanai, ņemot vērā arī iespējamos ekonomiskos ieguvumus.
Pētījuma norise ietver strukturētu novērtējuma un sadarbības procesu vairākos posmos – sākot ar intervijām, kvantitatīvu datu analīzi, padziļinātu izpēti uzņēmuma procesos līdz stratēģisku scenāriju izstrādei.
Projekta pirmajā fāzē iesaistījušies dažādi tūrisma nozares pārstāvji, kas pārstāv plašu Latvijas tūrisma ekosistēmas spektru:
- Lauku un dabas tūrisms – naktsmītnes, ēdināšana un vides baudīšana (SIA “Kārļa Muiža”),
- Kultūrvēsturiskais un dabas izziņas tūrisms – pilis, muzejrezervāti un vēstures mantojuma apsaimniekotāji (SIA “Saule Bīriņu Pils”, Turaidas muzejrezervāts, SIA “Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs”),
- Starptautiskā viesmīlība – viesnīcu un konferenču pakalpojumi (Radisson Hospitality Baltics SIA / Radisson Blu Latvija Conference & Spa Hotel, Riga),
- Vietējās garšas tūrisms – tūrisma un degustāciju programmas un ēdināšana (SIA “Valmiermuižas alus”, SIA “Līgatnes vīna darītava”, SIA "Ciambella"/Restorāns Kaļķu vārti),
- Aktīvais un sporta tūrisms – sporta un brīvā laika pakalpojumu sniedzēji (SIA “Eži”, Latvijas Nacionālā sporta centra sporta bāze Bobsleja un kamaniņu trase “Sigulda” ),
- Pasākumu tūrisms un organizēšana – notikumu veidošana, grupu vadība, tūrisma pasākumi (SIA “3K MANAGEMENT”),
- Mobilitātes pakalpojumi tūrisma atbalstam – reģionālie pasažieru pārvadājumi (SIA “VTU Valmiera”).
Šī daudzveidība nodrošina iespēju pētījumā analizēt un salīdzināt dažādus uzņēmējdarbības modeļus tūrisma nozarē, vienlaikus sniedzot katram uzņēmumam individuālus un praktiski pielietojamus ieteikumus ilgtspējīgas attīstības virzienā.
Pateicamies uzņēmumiem par iesaisti un atsaucību – Jūsu līdzdalība ir būtiska gan pētniecībai, gan nozarei kopumā!