Vidzemes Augstskolas (ViA), Rīgas Tehniskās Universitātes (RTU) un Stokholmas Vides institūta Igaunijas Tallinas centra pētnieki, kā arī uzņēmēji no Latvijas un Francijas turpina darbu pie projekta ”Piekrastes zvejas kuģi, kurus darbina nulles emisijas ūdeņraža kurināmā elementi (H2-SEAS)”.
Trešdien, 9. jūlijā, Apvārsnis Eiropa projekta H2-SEAS partnera ATOZ Group kuģu būvētavā norisinājās "Metināšanas ceremonija" (Welding ceremony), kas ir pirmās metinājuma šuves veikšana kuģa korpusa izveidē – līdzīgi kā pamatakmens iemūrēšana jaunbūvē.
Projekta vadītājs ViA, vadošais pētnieks Ph.D. Oskars Java savā uzrunā izteica divas pateicības. Pirmā tika vērsta Eiropas Komisijas pārstāvju virzienā, jo šādi starptautiski pētniecības un inovāciju projekti veicina zināšanu pārnesi un inovāciju ģeogrāfiski plašākā mērogā, nekā to spēj nacionālie projektu konkursi. Otro pateicību saņēma Rīgas Tehniskā Universitāte par iesaistīšanu šī projekta ieviešanā, jo tā ir ļāvusi ViA nostiprināt dzīves ciklu aprēķinu zinātnisko grupu kā vēl vienu pētniecības virzienu. Dzīves ciklu aprēķini ir būtiski jaunu produktu izstrādē, jo, pareizi veikti, tie parāda, cik ilgtspējīgs būs produkts visā tā dzīves ciklā.
Projekta mērķis ir būtiski izmainīt mazapjoma zvejas nozari Ziemeļjūras un Baltijas jūras reģionos. Projekta ietvaros tiks uzprojektēts, uzbūvēts un demonstrēts pilnībā integrēts elektriskais ūdeņraža zvejas kuģa prototips, kas paredzēts, lai veicinātu ātru un ilgtspējīgu pāreju uz tīru un efektīvu enerģijas izmantošanu mazapjoma zvejas flotēs. Izmantojot šo inovatīvo risinājumu, kura pamatā ir ūdeņraža degvielas šūnu tehnoloģija, kuģa prototips demonstrēs uzlabotu energoefektivitāti un draudzīgumu videi, panākot nulles emisijas un minimālu skaņas piesārņojumu, tādējādi veicinot arī vides ilgtspējību jūras jomā. Sasniedzot šos rezultātus, H2-SEAS projekts atbilst arī Eiropas Zaļajam kursam, ES Biodaudzveidības stratēģijai 2030. gadam un ES misijas “Atjaunot mūsu okeānus un ūdeņus līdz 2030. gadam” mērķiem, veicinot ilgtspējīgu un oglekļa ziņā neitrālu zilo ekonomiku.
H2-SEAS iniciatīva ir inovāciju darbība, kuras mērķis ir HORIZON-MISS-2023-OCEAN-01-05 tēmas vispārīgie mērķi. Projektu finansē Eiropas Savienība.