JAUNUMI

Vidzemē izveidota "Jaunā Būvniecības skola"

Vidzemē izveidota "Jaunā Būvniecības skola"

Uzsākot Jaunās Būvniecības skolas aktivitātes, no 2023.gada 20. līdz 31. martam Vidzemes Augstskolā (ViA) pulcējās  vietējie un starptautiskie studenti no būvniecības un arhitektūras nozarēm, lai dzīvo laboratoriju formātā (“I-Living Labs”) praktizētu zināšanas par aprites būvniecības principiem.

Jaunā Būvniecības skola ir daļa no Vidzemes Augstskolas un tajā tiek piedāvāta gan profesionālā studiju programma "Ilgtspējīgu ēku būvniecība", gan kvalifikācijas paaugstināšanas kursi mūsdienīgās apmācību formās, kā arī ilgtspējīgas būvniecības pētnieciskās sadarbības iespējas. Labas lietas tālu nav jāmeklē - Valmiera ir vienīgā vieta Baltijā, kurā padziļināti ir iespēja apgūt tieši ilgtspējīgu būvniecību.

Dzīvo laboratoriju pirmajā nedēļā tiešsaistes lekciju laikā studenti apguva ilgtspējīgas un apritīgas būvniecības pamatus, energoefektivitātes un materiālu plūsmu principus, kā arī iemācījās izveidot ēkas dzīvescikla aprēķinu (LCA). Savukārt, otrā nedēļa tika veltīta pieredzes gūšanai klātienē - Valmierā, kur studenti izstrādāja ēkas materiālu auditu un identificēja potenciālās apritīgās un atkritumu plūsmas.  Šī informācija, kā arī komentāri no ēkas potenciālajiem lietotājiem, tika izmantota, lai izveidotu vīziju ēkas renovācijai un paplašināšanai par ilgtspējīgas būvniecības laboratoriju  Jaunajai Būvniecības skolai. Piebūve tika paredzēta koka konstrukcijās un dizaina demontāžai manierē, kamēr renovējamā daļa paredzēta dažādu citu apritīgas būvniecības pieeju izrādīšanai.

“Mēs nevaram turpināt darboties kā bijis iepriekš. Viena lieta ir uzprojektēt ilgtspējīgu koka vai ekoloģisku būvi, pavisam cita - projektu realizēt dabā un novadīt būvniecības procesu. Industrijai nepieciešami speciālisti visos būvniecības posmos, kuri darbojas saskaņā ar klimata neitralitātes principiem un ir spējīgi operēt mūsdienīgā, digitālā un inovatīvā vidē, " saka Jaunās Būvniecības skolas direktore Gunita Ķiesnere, piebilstot, ka: “Ikvienā skolas darbības solī tiek izvērtētas ilgtspējības vērtības un to pārmanto arī visa augstskola.”

Savukārt, Marija Katrīna Dambe, ilgtspējīgas būvniecības laboratorijas vadītāja un aprites būvniecības eksperte,  atzīst: “Pietiek tikai vienu reizi apmeklēt būvniecības atkritumu poligonu, lai saprastu patieso būvniecības realitāti. Kad to reiz esi redzējis, nevari to izmest no prāta un darbiem."

Ilgtspējīga darbošanās vairs nav tikai izvēle, tā ir akūta nepieciešamība. Būvniecības sektors līdz šim lēnīgi atsaucies ilgtspējas iniciatīvām, neskatoties uz to, ka dati par industrijas radīto piesārņojumu ir nepielūdzami. 2022. gadā būvniecības industrija bija atbildīga par 40% SEG (siltumnīcefekta gāzu) emisiju piesārņojuma, ka ir vairāk kā trešdaļa no visa apjoma, kas gada laikā tiek saražots.

Jaunā Būvniecības skola ir daļa no Vidzemes Augstskolas starptautiskā Atvērtā Ilgtspējas centra (Open Innovation Hub), kura mērķis ir  viedu un ilgtspējīgu reģionu attīstība. Šis bija jau otrais šī centra rīkotais pasākums, kasuzņēma Valmierā deviņu starptautisku studentu un trīs mentoru komandas, lai praktiski izstrādātu piedāvājumu apritīgai ēkas transformācijai Valmierā, Tērbatas ielā 10.

Starptautiskas "dzīvās laboratorijas" un "atvērtās inovācijas" ir tikai daļa no mūsdienīgas augstskolas piedāvātajām iespējām, kas maina to, kā izglītojam studentus un izglītojamies paši. Šādas prakses nodrošina spēju pielāgoties mainīgajiem apstākļiem, būt aktuāliem un pielietojamiem.

Vairāk par Jaunās būvniecības skolas piedāvātām iespējām šeit: va.lv/lv/studijas/jaunas-buvniecibas-skola.

Starptautiskais dzīvo laboratoriju formāts tiek testēts un aprobēts Eiropas Universitātes E³UDRES² projekta ietvaros: Sabiedriska un uzņēmīga Eiropas Universitāte kā virzītājspēks Eiropas reģionu viedai un ilgtspējīgai attīstībai (Engaged and Entrepreneurial European University as Driver for European Smart and Sustainable Regions, Nr.101004069), finansētājs: Eiropas Komisija, https://www.eudres.eu/

Atvērto inovāciju koncepts tiek integrēts ViA laboratorijās un pētniecības virzienos  EINS projekta ietvaros: E³UDRES² uzņēmējdarbības un inovāciju sadarbības tīkls viediem un ilgtspējīgiem reģioniem (E³UDRES² Entrepreneurship and Innovation Network for Smart and Sustainable European Regions, Nr. 10043), finansētājs: Eiropas Komisija, Eiropas Tehnoloģiju un inovāciju institūts (EIT, European Institute of Innovation and Technology).  https://eudres.eu/eins

Kontaktinformācija:
Marija Katrīna Dambe
+371 28338031
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Image

Vidzemes Augstskola, Cēsu iela 4, Tērbatas iela 10, Valmiera, LV-4201, Latvija

Reģ. Nr. LV90001342592

KONTAKTI | REKVIZĪTI