Kultūras ministrija (KM) un Latvijas Universitāte (LU), piedaloties Vidzemes Augstskolas (ViA) macībspēkiem, 2023. gadā uzsākušas apjomīgu medijpratības sekmēšanas projekta “Medijpratības nodarbības Latvijas izglītības iestādēs” īstenošanu, kurā līdz 2024. gada maijam pētnieki vadīs medijpratības nodarbības 80 Latvijas skolās. Rudens periodā pētnieki paviesojušies jau 30 skolās, sasniedzot 1 432 skolēnu auditoriju.
Vidzemes Augstskolas Mediju un komunikācijas studiju virziena direktore Māra Arāja:
“Vidzemes Augstskola jau ilgstoši piedalās dažādos projektos, kas saistīti ar medijpratības veicināšanu sabiedrībā kopumā. Bet, protams, viena no mūsu nozīmīgākajām auditorijām ir vidusskolēni, kuriem iegūt zināšanas par medijpratību pēc iespējas agrākā vecumā ir svarīgi. Ir aizraujoši apmeklēt dažādas skolas un sastapt dažādus vidusskolēnus, uzzināt viņu viedokli par medijpratības jautājumiem un to nozīmīgumu. Priecē, ka redzam - jaunieši ir apzinīgi un uzmanīgi šajos jautājumos, ko ne vienmēr var novērto jau pieaugušo vidū. Šogad esam apmeklējuši vien mazāko daļu no skolām, tādēļ arī nakamajā semestrī - pavasarī, skolām ir iespēja pieteikties šīm nodarbībām. Redzam, ka jauniešus interesē tie medijpratības jautājumi, kas saistīti ar mākslīgo intelektu, tā ģenerētiem attēliem un video, kā arī influenceru jeb ietekmētāju veidoto saturu, kas ir arī šī projekta nodarbību pamatā. Skolēniem un skolotājiiem tā ir iespēja uzzināt par jaunākajām tendencēm, kas var tikt ļaunprātīgi izmantotas sociālajos medijos, lai neuzķertos uz krāpnieku āķa. Redzam, ka tikpat ļoti cik tēmā ir ieinteresēti jaunieši, nodarbībās iesaistās arī pedagogi, pēc tam atzīstot šīs informācijas būtiskumu.”Projekta mērķis ir sekmēt Latvijas jauniešu medijpratību un informācijpratību, vadot izglītojošas nodarbības Latvijas izglītības iestādēs un tajās padziļināti aplūkojot trīs medijpratības šābrīža aktualitātes – sociālo mediju TikTok kā informācijas meklētājrīku un tā radītos riskus, slavenību identitāšu izmantošanu maldinošās publikācijās un mākslīgā intelekta radītu saturu.
Pētnieki līdz šim paviesojušies jau 30 skolās visā Latvijā. Ikviena vispārizglītojošā Latvijas skola, kurā pētnieki var tikties ar 9.–12. klašu audzēkņiem un kura šajā iniciatīvā vēl nav piedalījusies, medijpratības nodarbībām var paspēt pieteikties pa e-pastu
Foto: No M. Arājas personīgā arhīva pēc nodarbības Rīgas valsts klasiskajā ģimnāzijā