JAUNUMI

Kembridžā izskan Vidzemes Augstskolas devums starptautiskā pētniecībā

Kembridžā izskan Vidzemes Augstskolas devums starptautiskā pētniecībā

Vidzemes Augstskolas (ViA) pētnieku komanda no 24. līdz 26. aprīlim piedalījās 16. starptautiskajā zinātniskajā Baltijas studiju konferencē Eiropā (CBSE 2025), Kembridžā, Apvienotajā Karalistē. 2025. gada konference pulcēja lielāko dalībnieku skaitu konferences pastāvēšanas vēsturē - vairāk kā 500 zinātniekus, politikas līderus un ekspertus no visas pasaules, vēršot uzmanību Baltijas valstu lomai pasaulē.

Pētot Baltijas reģiona centrālo pozīciju starp Austrumiem un Rietumiem un pievēršoties aktuālajiem izaicinājumiem un iespējām, ar ko Baltijas reģions saskaras mūsdienās, 2025. gada konferences tēma bija “Saplūstošie ceļi: Baltijas valstis starp Austrumiem un Rietumiem”. Konferences uzmanības centrā bija reģiona drošība, identitāte un globālā nozīme, to atklāja prof. Brendans Sims ar lekciju “Lielbritānija un Baltijas ģeopolitika”, kurā aplūkoja Apvienotās Karalistes ilgstošās saites un stratēģiskās intereses reģionā. Apvienotās Karalistes Konstitūcijas un Eiropas Savienības attiecību ministrs Niks Tomass Saimonds uzstājās ar ziņojumu par Apvienotās Karalistes un ES attiecību attīstību un to ietekmi uz Baltijas valstīm. Ārlietu, sadraudzības un attīstības biroja galvenais vēsturnieks Patriks Salmons noslēdza konferenci ar tematu “Čērčils un Baltijas valstis”, uzsverot šī reģiona vēsturisko rezonansi Lielbritānijas ārpolitikā.

Vidzemes Augstskolas pētnieku - Aijas van der Steinas, Lindas Veliverronenas un Ilzes Grīnfeldes - veiktā pētījuma prezentāciju interesenti noklausījās Kembridžas Ģildē, tās vēsturiskajam interjeram krasi kontrastējot ar pētījuma saturu - “PSRS militārā mantojuma tipoloģija ieinteresēto pušu uztveres un tūrisma pieprasījuma kontekstā”.

A. van der Steina un L. Veliverronena prezentēja projekta “Latvijas teritorijā esošā Padomju okupācijas perioda militārā mantojuma sociālekonomiskā vērtība iesaistīto pušu skatījumā: saglabāt vai aizmirst?” ietvaros tapušo ekspertu interviju analīzes sākotnējos rezultātus, kas ļauj identificēt pirmos kritērijus, kurus iespējams izmantot, lai noteiktu, kuriem ar Aukstā kara periodu saistītiem militārā mantojuma objektiem ir tūrisma potenciāls, kā arī ieskicēja iespējamos militārā mantojuma tipoloģijas klasificēšanas veidus. 

L. Veliverronena stāsta “Mēs pārrunājām ar Auksto karu saistītā militārā mantojuma izmantošanu tūrismā, akcentējot šī mantojuma sarežģītību. Intensīvā gatavošanās konferencei arī ļāva spert nozīmīgu soli pretim rezultātam - modeļa izveidei. Tas atvieglos ar mantojuma pārvaldību saistītu lēmumu pieņemšanu militārā mantojuma īpašniekiem un pārvaldniekiem.”

militārā projekta vizual

Šo pētījumu finansē Latvijas Zinātnes padome, projekts “Latvijas teritorijā esošā Padomju okupācijas perioda militārā  mantojuma sociālekonomiskā vērtība iesaistīto pušu skatījumā: Saglabāt vai aizmirst? (VA#MILIT)”, projekta Nr. lzp-2024/1-0565.

Lai saņemtu papildus informāciju, lūdzu, sazinieties ar:

Linda Veliverronena

projekta vadītāja, vadošā pētniece

Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Image
Image

Vidzemes Augstskola, Cēsu iela 4, Tērbatas iela 10, Valmiera, LV-4201, Latvija

Reģ. Nr. LV90001342592

KONTAKTI | REKVIZĪTI