JAUNUMI

Vidzemes Augstskolas pētnieku komandai ir pievienojusies Jūlija Kovaļenko no Ukrainas

Vidzemes Augstskolas pētnieku komandai ir pievienojusies Jūlija Kovaļenko no Ukrainas

Screen Shot 2024 02 01 at 19.53.56

Pateicoties Latvijas Zinātnes padomes piešķirtajam papildus finansējumam, kas mērķēts uz Ukrainas personāla piesaistīšanu, projekta “Baltic 100” īstenošanā iesaistījusies arī Jūlija Kovaļenko no Harkivas Valsts kultūras akadēmijas. Projekta ietvaros trīs gados tiek apkopoti un analizēti dažādi sociālekonomiskie un demogrāfiskie dati par Baltijas valstīm pēdējos 100 gados, tostarp arī šobrīd spēkā esošo statistikas un plānošanas reģionu līmenī. Tiek aprēķināts Baltijas valstu iekšzemes kopprodukts un veidota interaktīva datubāze, kurā visi apkopotie dati būs pieejami interesentiem.

Projekta “Baltic 100” zinātniskais vadītājs, Vidzemes Augstskolas vadošais pētnieks Gatis Krūmiņš komentē: “Jūlijas pievienošanās mums ir svarīga un tas ļauj mums paplašināt mūsu darbības lauku – iegūt vēl vairāk datus un jo īpaši par sarežģīto PSRS okupācijas periodu. Lielākā daļa šī laika posma dokumentu, kas satur mums nepieciešamo informāciju, ir tikai krievu valodā un tas rada grūtības piesaistīt jaunās paaudzes Baltijas valstu pētniekus. Jūlija krievu valodu pārvalda un viņai ir pieredze ar darbu arhīvos. Šobrīd kopīgi ar Jūliju un ViA doktoranti Baibu Kļaviņu strādājam pie Latvijas lauksaimniecību raksturojošajiem datiem par 1945.-1960. gadu. Jau šobrīd ir redzams, ka iegūto datu analīze ļaus citādi palūkoties uz šī laika posma vēsturi, īpaši reģionālā griezumā. Kā kolektivizācija ietekmēja dažādus Latvijas reģionus, piemēram, Latgali un Vidzemi, un kādas bija demogrāfiskās, sociālekonomiskās sekas – ar šo mēs spēsim atrast arī vienu otru atbildi uz jautājumiem, kuriem atbildes meklējam mūsdienu un pat nākotnes kontekstā.” Līdzīgi darba uzdevumi Jūlijai būs, arī analizējot dokumentus no Lietuvas un Igaunijas.

Jūlija ne tikai ir uzsākusi pētniecisko darbu Latvijas arhīvos, bet, pateicoties ViA pētnieces Ievas Ginteres gādībai, iejutusies Latvijas vidē, arī apmeklējot koncertu Cēsu koncertzālē. Jūlija turpina uzturēt saikni ar Ukrainu un dalās pieredzē, kā notiek lekciju process viņas universitātē – visas lekcijas notiek attālināti un to grafiks ir neparedzams, jo Krievijas īstenoto uzbrukumu civilajai infrastruktūrai dēļ bieži ir elektrības un interneta sakaru pārtraukumi. Tomēr studijas notiek un studējošo motivācija ir pat pieaugusi.

Projekts “Kvantitatīvie dati par sociālajām un ekonomiskajām transformācijām trīs Baltijas valstu reģionos pēdējos simts gados vēsturisko transformāciju analīzei un nākotnes izaicinājumu pārvarēšanai” Nr. EEA-RESEARCH-174 @ViA @EEANorwayGrantsLatvia #standforukraine

Image

Vidzemes Augstskola, Cēsu iela 4, Tērbatas iela 10, Valmiera, LV-4201, Latvija

Reģ. Nr. LV90001342592

KONTAKTI | REKVIZĪTI