Nedēļā pirms Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadienas Vidzemes Augstskolas studenti kopā ar VA#MILT projekta pētniekiem devās izziņas braucienā uz Latgali, apmeklējot dažādas vietas, kuru izpēte sniedza būtisku un nozīmīgu informāciju par Latvijas neseno vēsturi.
Brauciena laikā studenti apmeklēja vairākas vēstures kontekstā vērtīgas vietas, tostarp Stompaku purva nacionālo partizānu apmetnes vietu , privāto muzeju "Abrene istabas", Grīvas meža masīvu, Daugavpils cietoksni un Sventes kara tehnikas kolekciju. Šie pieturas punkti sniedza ieskatu Latvijas vēsturē un militārajā aizsardzībā Aukstā kara periodā. Lai ceļojums būtu ne tikai interesants un izklaidējošs, bet arī saturiski noderīgs, būtisku atbalstu dalībnieki saņēma gan no militārā mantojuma pētniekiem, brauciena vadītājiem - Vidzemes Augstskolas pasniedzējiem Ivetas Druvas- Duvaskalnes, Ilzes Grīnfeldes un Tāļa Pumpuriņa, gan vietējo gidu izpildījumā.
Pētnieki dalījās ar studentiem ar projektā līdz šim jau izpētīto un mudināja iedziļināties militārā mantojuma potenciālā un problemātikā. Papildus ekskursijām, studenti veica arī iedzīvotāju aptauju, lai noskaidrotu vietējo iedzīvotāju viedokļus un pieredzi saistībā ar šīm vēsturiskajām vietām un to nozīmi mūsdienās. Šāda aptauja palīdzēja labāk izprast sabiedrības attieksmi pret reģiona vēsturi un veicināja studentu izpratni par Latgales kultūras un vēsturiskā mantojuma saglabāšanu. Iegūtā informācija tiks izmantota pētījumā “Latvijas teritorijā esošā Padomju okupācijas perioda militārā mantojuma sociālekonomiskā vērtība iesaistīto pušu skatījumā: saglabāt vai aizmirst?”.
Šis brauciens bija daļa no Vidzemes Augstskolas studentu aktivitātēm, kas veicina gan akadēmisko izaugsmi, gan interesi par Latvijas vēsturi un kultūru, kā arī veicina aktīvu iesaisti sabiedrības dzīvē.
Šo pētījumu finansē Latvijas Zinātnes padome, projekts “Latvijas teritorijā esošā Padomju okupācijas perioda militārā mantojuma sociālekonomiskā vērtība iesaistīto pušu skatījumā: Saglabāt vai aizmirst? (VA#MILIT)”, projekta Nr. lzp-2024/1-0565.
Papildus informācijai:
Linda Veliverronena
projekta vadītāja, vadošā pētniece
E-pasts: