Šobrīd Latvijas jauniešiem ir unikāla iespēja doties praksē starptautiskajās organizācijās, piesakoties īpašai, Latvijā vēl nebijušai mentorēšanas programmai. To nule kā Vidzemes Augstskolas studentiem klātienē prezentēja programmas iniciatori un realizētāji, un no jauniešiem saņēma atzinīgu vērtējumu un patiesu ieinteresētību.
“Man ir bijusi pieredze starptautiskajos projektos, un tā kā es par praksi sāku domāt jau ļoti laicīgi un vēlos to darīt ārvalstīs, tad informācija par šo programmu man bija īpaši noderīga,” saka Asunta, kas Vidzemes Augstskolā mācās par komunikāciju un sabiedrisko attiecību speciālisti. “Tagad zinu avotu, vietni, kur uzzināt par prakses iespējām starptautiskajās organizācijās, un, ja vēl iespēja saņemt papildu atbalstu, tad vispār lieliski! Visdrīzāk, es izmantošu šo iespēju!”
“Mentoru programma Latvijas jauniešiem starptautiskajās organizācijās” ir globālās uzņēmēju, zinātnieku un nozaru profesionāļu kustības #esiLV radīts, līdz šim vēl nebijis projekts Latvijā studējošiem jauniešiem, kuri vēlas iziet praksi starptautiskajās organizācijās, veidot karjeru, gūt pārliecību par savu profesionālo varēšanu ar atbilstoša mentora atbalstu. Jau šobrīd programmai pieteikušies mentori no Eiropas Komisijas, Eiropas Savienības tiesas, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD), ANO, Eiropas Ekonomikas un Sociālo lietu komitejas u.c. institūcijām Briselē, Parīzē, Ženēvā, Ņujorkā un citviet, kas gatavi atbalstīt jauniešus prakses laikā.
Par mentorēšanas nozīmi savā uzrunā uzsvēra arī projekta “Mentoru programma Latvijas jauniešiem starptautiskajās organizācijās” padomniece Valda Liepiņa: “Mentorēšana – tas ir kā uz uzticams plecs. Mentora uzdevums ir uzdot pareizos jautājumus, uzklausīt. Mana pieredze rāda, ka tā sinerģija, kas notiek starptautiskajā telpā – tur ieguvēji vienmēr ir abas puses.”
Savukārt jauniešus domāt un rīkoties plašāk, globālāk mudināja Vidzemes augstskolas akadēmiskais un zinātņu prorektors Kārlis Krēsliņš: “Tas, ka mēs esam Valmierā, nenozīmē, ka mēs skatāmies tikai uz Valmieru, uz Vidzemi. mums ir jāskatās tālāk, plašāk, jums ir jāiziet globālāk un jāizmanto piedāvātās iespējas!”
Jāpiebilst, ka diasporas kustība #esiLV, kuras pārstāvji un biedri izkaisīti plašajā pasaulē, dzīvo ne tikai ar Latviju sirdī un darbos, bet ir arī reģistrēta Latvijā un tieši Valmierā – turpat, kur atrodas Vidzemes Augstskola.
“Latvijas jaunieši praksei piesakās reti, un no reģioniem vēl retāk. Man ir ļoti svarīgi, lai tieši mazāku pilsētu un lauku jaunieši uzdrīkstas to izmēģināt un saņem mūsu atbalstu un iedrošinājumu,” uzsver arī projekta idejas autore un padomniece, kustības #esiLV valdes locekle Elīna Pinto, kurai ir daudzu gadu darba pieredze starptautiskajās organizācijās un kura arī pati palīdzējusi jaunajiem praktikantiem.
To, ka dalība dažādās starptautiskās programmās un prakse starptautiskajās organizācijas dod plašas iespējas iegūt daudz zināšanu īsā laikā, atzina arī semināra klausītāja Jūlija, kas studē tūrisma organizāciju un vadību, un aicina jauniešus būt aktīviem: “Pasākums bija ļoti vērtīgs, konkrētā programma dod ļoti plašas iespējas. Es jau iepriekš esmu gan piedalījies starptautiskajās programmās EUDRES un ERASMUS+, gan interesējusies par prakses iespējām starptautiskajās organizācijās un aicinu ikvienu studentu nebaidīties un piedalīties!”
Latvijas pārstāvjiem ir būtiski piedalīties svarīgu jautājumu izlemšanā starptautiskajās organizācijās, bet šobrīd, īpaši jaunā paaudze, tajās ir pārstāvēta nepietiekami. Projekts “Mentoru programma Latvijas jauniešiem starptautiskajās organizācijās”, ko realizē kustība #esiLV, paredzēts, lai mudinātu un ieinteresētu jauniešus raudzīties šajā virzienā un maksimāli izmantot iespējas, kas patlaban no Latvijas puses tiek darīts pakūtri.
***
Par programmu
Projekta mērķi ir nodrošināt izaugsmes un mentoru atbalsta programmu Latvijas studējošiem jauniešiem, kuriem ir doma doties praksē kādā starptautiskajām organizācijām, stiprināt sadarbību starp starptautiskajās organizācijās strādājošajiem Latvijas profesionāļiem un jauniešiem Latvijā un diasporā, vairot pieredzes, prakses, profesionālās izaugsmes iespējas Latvijas jauniešiem. Globālā mērogā projekts palīdz sekmēt pozitīvu Latvijas atpazīstamību un rūpējas par kvalificētu, motivētu “paaudžu maiņu”, tādējādi nodrošinot gudru, pārliecinošu Latvijas pārstāvību starptautiskajās organizācijās.
Programmā iekļauts 1:1 mentorings, brīvpieejas tiešsaistes semināri, kā arī prakses vietu saraksts.
Sīkāk par programmu: https://esilv.org/sakam-programmu-praktikantu-atbalstam-starptautiskajas-organizacijas/
Par iespējām pieteikties gan mentoriem, gan praktikantiem: https://esilv.org/mentorings/
E-pasts:
Saites uz pieciem jau notikušajiem publiski pieejamiem semināriem:
“CV un motivācijas vēstules izstrāde praksei starptautiskajās organizācijās”:
https://www.youtube.com/live/2agMzpJTGgU?si=km652gOiJKAokEvk
“Prakses iespējas Eiropas Komisijā”:
https://www.youtube.com/live/wyFbSr7YZeY?si=tsm938O4OqW_uo_i
“Prakses iespējas Baltijas jūras valstu padomē”:
https://www.youtube.com/live/sjMkkxw46MU?si=ar6w5zRaflDN8sa2
“Prakses iespējas Eiropas Ekonomikas un Sociālo lietu komitejā”: https://www.youtube.com/live/ez3NHxd5zs8?si=UjYsC9WgFRCsz5Cq
“Vācijas Bundestāga stipendiju programma”:
https://www.youtube.com/live/VvUwcu-SzYc?si=KQi1bQ_YEej__Ysk
Informācijai par projekta gaitu un aktuālajiem pasākumiem var sekot: