JAUNUMI

Viedās specializācijas stratēģijas veiksmīgai ieviešanai Vidzemē būtiska pašvaldību un partneru ciešāka sadarbība

Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) pašvaldībām nepieciešams stiprināt sadarbību ar uzņēmējiem, zinātniskajām institūcijām un nevalstiskajām organizācijām, lai reģiona attīstības procesi būtu ilgtspējīgi un efektīvi – tā tika secināts š.g. 20. novembrī Vidzemes uzņēmējdarbības centra un Vidzemes Atvērto inovāciju centra rīkotajā pasākumā. Tajā piedalījās septiņu VPR pašvaldību pārstāvji.

Diskusijās galvenā uzmanība tika pievērsta VPR viedās specializācijas stratēģijai kā instrumentam, kas palīdz koncentrēt resursus reģiona nozīmīgākajās un vienlaikus arī konkurētspējīgākajās nozarēs, īpaši koncentrējoties uz pašvaldību lomu inovācijas ekosistēmā tās pilnvērtīgai funkcionēšanai.

Latvijas Universitātes pētniece un INNOMATRIX izpētes nodaļas vadītāja Līga Brasliņa uzsvēra, ka viedās specializācijas stratēģija ir efektīvs rīks, lai reģions kļūtu konkurētspējīgāks, un piebilda, ka “bez pašvaldību iesaistes viedās specializācijas stratēģija nav realizējama. Mēs visi esam vienas ekosistēmas daļa, un tās pamats ir sadarbība un inovācijas.” Stratēģija palīdz pašvaldībām kopīgi apzināt un fokusēties uz reģiona prioritārajām inovāciju jomām, piedāvājot rīkus stratēģiskai pieejai uzņēmējdarbības attīstībai un sadarbības stiprināšanai. Kā atgādināja Santa Vītola, Vidzemes Atvērto inovāciju centra vadītāja: “Vieda specializēšanās palīdz ierobežotos resursus ieguldīt pārdomāti, lai pēcāk gūtu lielāku ekonomisku labumu gan pašvaldībai, gan reģionam kopumā.”

Pasākumā piedalījās VPR pašvaldību attīstības, uzņēmējdarbības un plānošanas speciālisti, kā arī Latvijas Universitātes pētnieki, Vidzemes Augstskolas pārstāvji un reģiona attīstības jomas eksperti. Dalībnieku dažādā pieredze veicināja saturīgu diskusiju par viedās specializācijas stratēģijas nozīmi un tās praktisko pielietojumu. Pieredzes apmaiņu bagātināja veiksmīgi pašmāju un ārvalstu piemēri, kas demonstrēja, kā viedās specializācijas stratēģijas principus integrēt ikdienas darbā.

Pasākuma ietvaros notika arī praktiskās darbnīcas, kurās pašvaldību speciālisti strādāja pie idejām, kā viedās specializācijas stratēģijas elementus integrēt savā darbā. Speciālisti atzina, ka praktiska pieeja palīdz izprast stratēģijas būtību un tās pielietojamību pašvaldību attīstības plānos. Pēc darbnīcām vairāku pašvaldību pārstāvji secināja, ka svarīgs turpmākais solis ir informācijas un datu apkopošana par uzņēmējdarbības jomām, kurās veidojas nozīmīga ekonomiskā koncentrācija un kas raksturo konkrētās teritorijas stiprās puses. Šie dati ļaus mērķtiecīgi plānot un veicināt sadarbības stiprināšanu, kā arī attīstīt teritoriju ekonomisko potenciālu.

Vidzemes plānošanas reģiona Teritoriālās plānošanas nodaļas vadītāja Ieva Kalniņa un projekta PoliRuralPlus eksperts Krišjānis Veitners iepazīstināja ar reģiona un pašvaldību attīstības uzraudzības mehānisma izstrādi, tā vajadzībām un pilnveidošanas procesu. Prezentācijā tika akcentēta sistemātiska reģiona pieeja, kas paredz saskaņotu un integrētu rīcību starp dažādiem reģiona elementiem – pašvaldībām, uzņēmējiem, institūcijām un iedzīvotājiem Šāda pieeja balstās uz koordinētu darbību, nodrošinot resursu efektīvu izmantošanu un reģiona ilgtspējīgu izaugsmi.

Pasākums parādīja, ka viedās specializācijas stratēģijas efektīva ieviešana prasa ciešu un koordinētu sadarbību starp visiem iesaistītajiem partneriem, un gan pašvaldībām, gan zinātniskajam sektoram ir vienlīdz būtiska loma šī procesa sekmēšanā.

Pasākumu rīkoja Vidzemes uzņēmējdarbības centrs un Vidzemes Atvērto inovāciju centrs. Jāatgādina, ka Vidzemes Atvērto inovāciju centru 2024. gada aprīlī kopīgi izveidoja Vidzemes Augstskola un Vidzemes plānošanas reģions, lai sekmētu reģiona inovāciju un zināšanu ekosistēmas attīstību. Šī sadarbība veicina ciešāku mijiedarbību starp akadēmisko vidi un reģionālo attīstību, sniedzot iespēju radīt inovatīvus risinājumus Vidzemes izaugsmei.

Šī aktivitāte notiek sadarbībā ar Vidzemes uzņēmējdarbības centru Horizon Europe projekta “PoliRuralPlus” ietvaros. Projekta mērķis ir sekmēt ilgtspējīgu, līdzsvarotu, sadarbībā balstītu, integrētu pilsētu un lauku teritoriju attīstību, kas veicina un atbalsta inovatīvu metožu lietošanu un datos balstītu lēmumu pieņemšanu.

Finansē ES. Izskanējušie viedokļi un uzskati ir tikai autora(-u) pausti un neatspoguļo ES vai Eiropas Pētniecības izpildaģentūras (REA) uzskatus. Ne ES, ne finansējumu piešķīrusī iestāde nevar būt atbildīga par tiem.

 

Saite uz oriģinālo rakstu: https://www.vidzeme.lv/viedas-specializacijas-strategijas-veiksmigai-ieviesanai-vidzeme-butiska-pasvaldibu-un-partneru-ciesaka-sadarbiba/

Image
Image

Vidzemes Augstskola, Cēsu iela 4, Tērbatas iela 10, Valmiera, LV-4201, Latvija

Reģ. Nr. LV90001342592

KONTAKTI | REKVIZĪTI