- Projekta apraksts
- Projekta parametri
- Projekta aktualitātes
- Projekta kalendārs
- Aktivitātes un rezultāti
Projekta apraksts
Par projektu
2024. gada novembrī Vidzemes Augstskola noslēdza sadarbības līgumu ar Izglītības un zinātnes ministriju par mikrokvalifikāciju izmēģinājumprojekta koordinēšanu un rezultātu izvērtēšanu no 2024. līdz 2027. gadam. Projekta ietvaros tiek uzklausītas darba devēju vēlmes un attīstīts jauns izglītības pakalpojums valsts lietišķo zinātņu augstskolās, valsts lietišķo zinātņu universitātēs, mākslu un kultūras universitātēs, kā arī valsts un valsts augstskolu dibinātajās koledžās.
Projekta ietvaros tiek veikts spēkā esošo normatīvo aktu, kas saistīti ar profesionālās pilnveides programmu izveidi un īstenošanu, kartējums un analīze Latvijā, kā arī tiek izvērtēta esošā situācija, t.sk studiju rezultātu atzīšanas prakse augstskolās. Tiks īstenoti dažādi pasākumi visām mērķa institūcijām par projektu. Tāpat tiks realizētas mācības izmēģinājumaprojekta dalībniekiem, iekļaujot praktiskās mācības pie darba devējiem un ar ārvalstu ekspertu līdzdalību satura īstenošanā. Projekta gaitā tiek sagatavos vadlīnijas un metodikas profesionālās pilnveides programmu īstenošanai, tiks sniegs atbalstu projekta dalībniekiem, un tiks identificēs riskus profesionālās pilnveides rezultātu atzīšanai. Savukārt projekta noslēguma fāzē tiks veikta labās prakses piemēru analīze, ietverot starptautisku pieredzi microcredential ieviešanā, apkopojot izmēģinājumprojektā iesaistīto izglītības iestāžu pieredzi programmu izstrādē un īstenošanā un sniegtas rekomendācijas normatīvā regulējuma un īstenošanas procesu pilnveidei.
Par mikroapliecinājumiem
Eiropas padome iesaka šādu definīciju:"Mikroapliecinājums ir mācīšanās rezultātu dokuments, ko izglītojamais ir ieguvis pēc neliela apjoma mācību apguves. Minētie mācīšanās rezultāti ir novērtēti saskaņā ar pārredzamiem un skaidri definētiem standartiem. Kursi, kuru apguves rezultātā tiek piešķirti mikroapliecinājumi, ir izstrādāti tā, lai izglītojamajam sniegtu konkrētas zināšanas, prasmes un kompetences, kas atbilst sabiedrības, personiskajām, kultūras vai darba tirgus vajadzībām. Mikroapliecinājumi pieder izglītojamajam, tos var koplietot un pārnest. Tie var būt atseviški vai apvienoti lielākos apliecinājumos. To pamatā ir kvalitātes nodrošināšana atbilstoši saskaņotiem standartiem attiecīgajā nozarē vai darbības jomā." (Eiropas padome, 2022)
Par mikrokvalifikācijām
Mikrokvalifikācijas ir uzskatāmas par jaunu augstākās izglītības studiju formātu – elastīgu un piemērotu, lai to varētu apgūt paralēli darbam vai citām saistībām. Salīdzinot ar bakalaura vai maģistra grādu, mikrokvalifikācijas ir specifiskākas attiecībā uz konkrētu tēmu, var būt lētākas nekā pilna grāda iegūšana un var tikt pabeigtas īsākā laika posmā. Daudzus no tiem piedāvā universitātes, izglītības iestādes un nozares organizācijas, kas sadarbojas, lai aizpildītu “prasmju plaisu” savā jomā.
Mikroapliecinājums kā izglītības dokuments ir pierādījums par mācību rezultātiem, ko izglītojamais ir ieguvis īsas mācību pieredzes laikā. Mācību rezultāti ir novērtēti saskaņā ar pārredzamiem un skaidri definētiem kritērijiem.
Izmēģinājumprojekta ietvaros tiks izstrādātas un īstenotas profesionālās pilnveides programmas, kuras atbilst 5. – 7. profesionālās kvalifikācijas līmenim (pkl), saskaņā ar Profesionālās izglītības likuma 5.pantu:
5. pkl — teorētiskā un praktiskā sagatavotība, kas dod iespēju veikt sarežģītu izpildītāja darbu, kā arī organizēt un vadīt citu speciālistu darbu;
6. pkl — teorētiskā un praktiskā sagatavotība patstāvīgu lēmumu pieņemšanai un problēmu risināšanai nozarē vai profesijā mainīgos apstākļos, izmantojot specializētas zināšanas profesionālās darbības jomā; © 2024 KPMG Baltics SIA, Latvijā reģistrēta sabiedrība ar ierobežotu atbildību un KPMG neatkarīgu dalībfirmu, kuras saistītas ar Apvienotajā Karalistē reģistrētu privātu garantiju sabiedrību “KPMG International Limited”, globālās organizācijas dalībfirma. Visas tiesības aizsargātas.
7. pkl — teorētiskā un praktiskā sagatavotība augsti kvalificētas profesionālas darbības veikšanai neprognozējamos apstākļos, sarežģītu profesionālu problēmu formulēšanai un kritiskai analīzei, izmantojot padziļinātas un plašas zināšanas profesionālās darbības jomā, kā arī patstāvīgu lēmumu pieņemšanai, integrējot dažādu jomu zināšanas un dodot ieguldījumu profesionālās darbības metožu attīstībā.
Projekta parametri
Īstenošanas laiks: 01.11.2024. – 31.12.2027.
Finansējuma programma: Izglītības un zinātnes ministrija
Budžets: 431 620 euro gadā
Projekta vadošais partneris: Vidzemes Augstskola
Asociētie partneri: Izglītības un zinātnes ministrija
Projekta vadītājs ViA: Aija Cunska
Īstenošanas personāls: Agnese Dāvidsone, Kārlis Krēsliņš, Aija Cunska, Daina Ezertēva, Linda Krūmiņa, Agrita Šomase, Ginta Sēne, Vera Grāvīte-Lapere
Projekta aktualitātes
Projekta kalendārs
Pašlaik nav ieplānotas projekta aktivitātes vai pasākumi
Projekta aktivitātes un rezultāti
Pašlaik ierakstu nav