PROJEKTI

Vērtības darbībā: atbildīgas, drošas un izglītotas pilsoniskās sabiedrības attīstība ar pētniecību un rīcības modeļu izstrādes palīdzību

VPP

Projekts „Vērtības darbībā: atbildīgas, drošas un izglītotas pilsoniskās sabiedrības attīstība ar pētniecību un rīcības modeļu izstrādes palīdzību” (projekta Nr.  VPP-IZM-2018/1-0013) tiek īstenots Valsts pētījumu programmas “Latvijas mantojums un nākotnes izaicinājumi valsts ilgtspējai” ietvaros.

Projekta mērķis ir stiprināt pilsonisko sabiedrību, izstrādājot jaunas politikas pieejas un modelējot virzienus, kas veicina sociālo un teritoriālo kohēziju, kuras pamatā ir Eiropas demokrātiskās vērtības.

 

Projekta ietvaros tiks veikta padziļināta izpēte par Latvijas valsts vērtībām, valsts institūciju pārvaldes darbības jomām, vērtību attīstību Latvijas teritorijā vēstures gaitā. Projekta komanda apskatīs jautājumu par demokrātisko vērtību svarīgumu, valsts tiesībām un to attīstību ietekmējošiem faktoriem. Īpaša uzmanība tiks pievērsta Eiropas Savienības pārvaldības struktūrām un politikām saistībā ar politiskās sabiedrības attīstības tematu, kā arī sabiedrības tiesībām. Atbildības un sadarbības mehānismi valsts vispārējās attīstības procesā un veidi, kā sabiedrības vērtības ietekmē tās rīcību, tiks pētīti gan makro, gan mikro līmenī, koncentrējoties, pirmkārt, uz strukturālajām ietekmēm un, otrkārt, uz personu pozicionēšanu un rīcību.

Projekta uzdevumi:

Nodrošināt kvalitatīvu projektu organizāciju, vadību un atbalstīt projektu dalībniekus projekta mērķu sasniegšanu.

Veicināt izpratni par aktīvā pilsoniskuma attīstību un identificēšanas praksi, nosakot politiskā diskursu un lēmumu pieņemšanas procesu, kas atbilst sabiedrības vajadzībām pagātnē un tagadnē.

Izpētīt saikni starp pilsonisko līdzdalību (tradicionālajām un netradicionālajām formām) un vairākiem individuāliem un strukturāliem faktoriem.

Attīstīt zināšanu bāzi par vērtību lomu Latvijas vēstures gaitā, kā arī par mūsdienu interpretācijām par vērtībām un līdzdalības kultūru dažādās grupās.

Noteikt vispiemērotākos instrumentus un labāko praksi ES instrumentu izmantošanā, lai veicinātu pilsonisko līdzdalību un pilsoniskās sabiedrības attīstību Latvijā.

Izstrādāt un validēt novatoriskus zināšanu un rīcības modeļus, kas balstīti uz iegūtajiem pētījumu rezultātiem, lai stiprinātu un veicinātu aktīvu pilsonisko iesaistīšanos un atbildīgas, drošas, izglītotas un iekļaujošas pilsoniskās sabiedrības izaugsmi.

Palielināt izpratni par projektu un tā rezultātiem sabiedrībā, izglītības iestādēs, mācībspēkos, politikā, plaši informējot par projekta rezultātiem un zināšanu nodošanu.

Turpmāko projektu izstrāde, pamatojoties uz sasniegtajiem rezultātiem un iegūtajām iespējām.

Projekta galvenie rezultāti būs divas monogrāfijas, vairākas zinātniskās publikācijas akadēmiskajos žurnālos- balstoties uz pētījuma rezultātiem, tiks izstrādīti un pārbaudīti potenciālie rīcības modeļi pilsoniskās sabiedrības attīstībai Latvijā.

Raksturvārdi (raksturo pētījuma tematiku): pilsoniskā sabiedrība, sabiedrības drošumspēja, pilsoniskā līdzdalība, demokratizācija un vērtības, pārvaldība.

Projekta vadītājs: Dr.hist. Gatis Krūmiņš

Projekta galvenie izpildītāji: Dr.pol.sc. Feliciāna Rajevska, Dr.phil. Agnese Dāvidsone, Dr.psych., Mg.math.Vineta Sillkāne, Dr.sc.comm. Jānis Buholcs, Dr.hist. Jānis Šiliņš, Aija Lulle, Dr.sc.comm.Solvita Denisa-Liepniece,  Dr.sc.pol. Māris Andžāns

Īstenošanas laiks: 2018.g. 3. decembris – 2021. g. 30. novembris.

Kopējais budžets: 599 839,00 EUR

Projekta finansētājs: Izglītības un zinātnes ministrijas Studiju un zinātnes administrācija

Projekta sadarbības partneris: Rīgas Stradiņu Universitāte

Vairāk par projektu: ViA rektors/ HESPI vadošais pētnieks/ Projekta vadītājs Gatis Krūmiņš (Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.)

Projekta aktualitātes

22.03.2019.  Vidzemes Augstskola vērienīga pētnieciska projekta ietvaros izstrādās rīcības modeļus, kas stiprinās pilsonisko sabiedrību Latvijā

16.04.2019.  Konference un diskusija  “Demokrātisku vēlēšanu nozīme Latvijas neatkarības atjaunošanā" (Galerija, ieraksti sociālajos medijos pieejami šeitšeit un šeit!)

14.05. 2019. Dokumentāls raidījums "4. maijs: vai varēja būt citādi?"

22.08.2019. Vidzemes Augstskolas pētnieki iesaistās Baltijas ceļa izpētē

26.08.2019.  Dokumentāls raidījums "Baltijas ceļš - ceļš uz brīvību"

06.12.2019. Vidzemes Augstskolā aizvadīta konference par starpkultūru komunikāciju

31.12.2019. Zinātne pilsonisko vērtību izpētē

24.04.2020. Tiek izdota grāmata “Latvijas Republikas dibinātāji un atjaunotāji”

27.10.2020. Konference “Latvijas mantojums un nākotnes izaicinājumi valsts ilgtspējai” ; Latvijas sabiedrībai adresētā konferencē zinātnieki diskutēs par valsts nākotnes izaicinājumiem pagātnes mantojuma kontekstā

23.03.2021. Valsts pētījumu programmas pētnieki starptautiskās konferencēs pievērš uzmanību sabiedriski aktuāliem tematiem

ViAStradiņi

Image

Vidzemes Augstskola, Cēsu iela 4, Tērbatas iela 10, Valmiera, LV-4201, Latvija

Reģ. Nr. LV90001342592

KONTAKTI | REKVIZĪTI